„Mechanik” kuźnią samorządowców, przedsiębiorców i …

Siedzą od lewej: Henryk Kuźniewski- prof rysunek techniczny, Włodzimierz Panas- WF trener LA w MKS ( obaj nie żyją) i Ryszard Krupa inżynier chłodnictwo, wychowawca klasy posła Kazimierza Moskala

Ryszard Krupa, absolwent z 1953, potem nauczyciel, wicedyrektor i dyrektor szkoły w 1994 był jednym z najstarszych absolwentów szkoły podczas wczorajszego jubileuszu 80-lecia działalności dębickiego „Mechanika”. W gronie znanych absolwentów wśród których najstarszy kończył dębicki „Mechanik” w 1952 roku znalazło się wielu samorządowców, przedsiębiorców, specjalistów z dziedzin technicznych oraz …. jeden reprezentant Polski w piłce nożnej.

„Inżynier Ryszard Krupa to wychowawca klasy posła Kazimierza Moskala. To również mój profesor, a dzisiaj również przyjaciel. Wczorajsza uroczystość była dla mnie, ale jak sądzę także dla większości obecnych dużym przeżyciem. Było bardzo miło spotkać się po latach z koleżankami, kolegami i profesorami. Szkoła łączy pokolenia. Moi dzisiejsi uczniowie też mogą być kiedyś kontynuatorami dzieła które

Wybory ZNP 1980, Mechanik

nazywa się Mechanik. To szkoła z bogatą przeszłością i z z wielkimi możliwościami na przyszłość. Szkoła dla Naszych Dzieci i Młodzieży” – mówi Paweł Miłosz, absolwent „Mechanika” z 1984 roku, obecnie nauczyciel tej szkoły.
Na wczorajszej uroczystości w wypełnionej prawie do ostatniego miejsca sali gimnastycznej spotkało się kilkaset osób w gronie których oprócz obecnych uczniów i zaproszonych gości było bardzo wielu absolwentów dębickiego „Mechanika”. Najstarszy z nich zdawał maturę w 1952 roku. W kolejnych rocznikach kształcili się m.in. przyszli dębiccy samorządowcy, przedsiębiorcy, inżynierowie oraz jeden reprezentant Polski w piłce nożnej.
Do tego grona spośród samorządowców należą m.in. Mariusz Szewczyk (burmistrz Dębicy, matura w 1984), Andrzej Reguła (starosta dębicki), Kazimierz Moskal (poseł na Sejm RP, wcześniej nauczyciel i dyrektor tej szkoły, matura 1982), Ryszard Pękala (wicedyrektor i nauczyciel w ZSZ nr 1, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, były wieloletni dyrektor I LO w Dębicy), Zygmunt Żabicki (radny powiatowy, wcześniej burmistrz i wiceburmistrz Dębicy), Mateusz Smoła (przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego), Jarosław Śliwa (były wiceburmistrz Dębicy), Paweł Jarosz (radny powiatowy), Roman Ciszek (radny powiatowy), Andrzej Nylec (radny miejski), Piotr Brzęczek (radny RM w Pilźnie).
W gronie absolwentów „Mechanika” są także przedsiębiorcy: Grzegorz Wilk (Podkarpackie Zakłady Mechaniczne,dawniej Rufus), Janusz Kania (Pexpol), Adam Kostyra (FRYZ), Tomasz Pawełek (samoloty Aero), Tomasz Chlebicki i Zbigniew Pocheć inżynierowie, obecnie nauczyciele „Mechanika”, Jerzy Dzierża, absolwent i dyrektor szkoły oraz osoby zajmujące się obecnie innymi dziedzinami: Bogdan Chłopek, uczeń a potem nauczyciel w ZSZ nr 1, obecnie operator kamery w Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR, Artur Barwacz (fotograf), Maciej Małozięć (historyk), ks. Janusz Kłęczek (dziekan w Mielcu), Artur Jędrzejczyk (reprezentant Polski w piłce nożnej).

Niniejszy materiał chroniony jest przepisami prawa autorskiego. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody redakcji jest zabronione.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.