Dzisiaj rano dyrektor ZSZ nr 1 w Dębicy Bożena Zielińska poinformowała Radę Pedagogiczną dębickiego „Mechanika”, że Kuratorium Oświaty w Rzeszowie odmówiło wszczęcia postępowania administracyjnego majacego na celu wydanie opinii w sprawie likwidacji Internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr I im. Jana Pawła II w Dębicy. Wcześniej swoje wsparcie w sprawie zaniechania likwidacji internatu wyraziła w pismach do starosty i kuratora Rada Patronacka szkoły.
Podkarpacki Kurator Oświaty w piśmie skierowanym do Przewodniczącego Związku Zawodowego „Solidarność ’80” napisał: „W odpowiedzi na pismo skierowane do Podkarpackiego Kuratora Oswiaty z dnia 7 lutego 2020 r. (data wpływu 10 lutego) informuje, że w dniu 20 lutego 2020 r. na podstawie art. 61a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2 2020 r., poz. 256) w związku z art. 107 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (0. Dz. U. z 2019 t. poz. 1148, ze zm.) zostało wydane postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego mającego na celu wydanie opinii w sprawie likwidacji Internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy”.
Wcześniej do starosty Piotra Chęćka pismo w sprawie zaniechania likwidacji internatu przy „Mechaniku” skierowała także Rada Patronacka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1:
„My przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Patronackiej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im Jana Pawła II w Dębicy zwracamy się do Państwa z apelem aby nie likwidować internatu w tej szkole. Od lat bezinteresownie wspieramy działania Dyrekcji i nauczycieli związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego niezbędnego do funkcjonowania i rozwoju naszych przedsiębiorstw. W pełni utożsamiamy się ze stanowiskiem Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy, Rady Rodziców ZSZ nr 1, Związków Zawodowych funkcjonujących przy Szkole, Fundacji Raczyńskich, Posła Rzeczypospolitej Polskiej Pana Kazimierza Moskala oraz oraz samych pracowników” .
Pod pismem podpisali się prezesi i przedstawiciele dębickich firm współpracujących ze szkołą: Stowarzyszenie Dębicki Park Przemysłowy, Międzynarodowy i Krajowy Transport drogowy Hay-Truck, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Agregaty Prądotwórcze Pexpool, Fryz, Mateo.
Likwidacji internatu (o tym można przeczytać TUTAJ) sprzeciwili się wcześniej także Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Fundacja im. Raczyńskich i poseł Kazimierz Moskal. Protest wspierał także Związek Zawodowy „Solidarność 80”, który rónież wystosował pismo w tej sprawie do władz powiatu.
Zadowolenia z takiego obrotu sprawy i utrzymania działalności internatu przy „Mechaniku” nie kryje dyrektor szkoły Bożena Zielińska.
„Internat jest integralną częścią Zespolu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Powstał równocześnie z chwilą istnienia szkoły czyli w 1938r. Od roku 2012 jest budynkiem wielofunkcyjnym. W bieżącym roku dodatkowo mieszka w internacie młodzież, słuchacze teoretycznych kursów, uczniowie szkół branżowych I stopnia z całej Polski”.
W najbliższym czasie na kurs do „Mechanika” przyjeżdża grupa młodzieży z gminy Mosina na terenie której leży Rogalin, dawna siedziba rodu Raczyńskich, darczyńcy terenu pod budowę „Mechanika”.