Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Cios mamuta odnaleziony w Wisłoce. Pan Krzysztof Strzępek odnalazł pozostałości po prehistorycznym zwierzęciu podczas spaceru nad rzeką

Ciepła i ładna pogoda sprzyja w ostatnim czasie wychodzeniu na dwór, więc wiele ludzi wybiera się popołudniami na spacery na łonie natury. Jednym z nich był Krzysztof Strzępek, który wybrał się wraz z rodziną w ostatni wtorek na popołudniowy spacer nad Wisłoką na wysokości Błoni niedaleko Przecławia.

Właśnie na tym odcinku z wody wyłoniła się mała wysepka utworzona przez rzekę, dzięki niskiemu poziomowi wody. Przechodząc tamtędy pan Krzysztof zauważył pewien odróżniający się przedmiot. Po dokładniejszym przyjrzeniu się swojemu znalezisku, zorientował się, że jest to fragmet ciosu mamuta. Postanowił wówczas zostawić go w wodzie wiedząc, że bez zabezpieczenia może się po prostu rozpaść.

Kiedy wrócili do domu próbowali zwrócić uwagę instytucji i służb regionalnych na swoje odkrycie, lecz nie przynosiło to skutku. Osobą, która w końcu zajęła się sprawą była burmistrz Przecławia Renata Siembab, która zaprosiła na spotkanie rodzinę Strzępków, gdzie przyjechał również dyrektor mieleckiego muzeum Jerzy Skrzypczak.

Ruszyli razem nad Wisłokę, aby zobaczyć cios i potwierdzić jego autentyczność. Pan Skrzypczak stwierdził, że jest on prawdziwy, zaznaczając, że będzie trzeba wykonać na nim prace konserwatorskie.

Zaproponował on również, żeby Muzeum Regionalne w Mielcu przejęło znalezisko. Pan Krzysztof i pani burmistrz wyrazili nadzieję, że cios uda się wyeksponować lokalnie. Ekspozycja ciosu prawdopodobnie będzie miała miejsce w nowym budynku kultury.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.