Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pojemniki na elektryczne śmieci stanęły w Dębicy

Siedem nowoczesnych pojemników w czerwonym kolorze zostało umieszczonych w tym tygodniu na terenie Dębicy. Dzięki nim mieszkańcy w bezpieczny sposób mogą pozbywać się z domów starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w rozmiarze do 50 cm, a także zużytych baterii. Pojemniki trafiły do Dębicy na mocy podpisanej między Miastem Dębica a firmą MB Recycling i Fundacją „Odzyskaj Środowisko” umowy.

To kolejna inicjatywa Miasta Dębica, która ma na celu dbanie o czystość Dębicy i promowanie ekologicznych zachowań. W siedmiu punktach Dębicy ustawiono czerwone pojemniki, które posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed tym, aby substancje, które znajdują się w elektroodpadach czy starych bateriach nie przenikały do gruntu. Pojemniki zapewniają wygodną, selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, bez potrzeby wożenia ich do odpowiednich punktów, czy  wyrzucania w przypadkowych miejscach.

Na kontenerach znajduje się informacja, jaki zużyty sprzęt należy w nich umieszczać np.: stary laptop, blender, drukarka czy telefon. Warto pamiętać, aby z urządzeń przed wrzuceniem do czerwony pojemników usunąć baterie i wrzucić je luzem – co pomoże w efektywnej segregacji odpadów firmie MB Recycling, która bezpłatnie umieściła w mieście pojemniki i przez najbliższe lata będzie je obsługiwała zupełnie bezkosztowo dla mieszkańców.

Pojemniki znajdują się w poniższych lokalizacjach:

  1. ul.  Sienkiewicza (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Sienkiewicza 2)
  2. ul. Szkotnia (pojemnik przy altanie obok bloków przy ul. Szkotniej nr 3 i nr 5)
  3. ul. Cmentarna (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Cmentarnej 53)
  4. ul. Leśna (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Leśnej 6)
  5. ul. Fredry (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Fredry 23)
  6. ul. Sikorskiego (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Sikorskiego 12)
  7. ul. Paderewskiego (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Paderewskiego 2)

– Podjęliśmy decyzję o nawiązaniu współpracy w zakresie projektu Elektryczne Śmieci, aby dębiczanie mogli w bezpieczny i wygodny sposób pozbyć się ze swoich domów niebezpiecznych elektroodpadów. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i tych, które nie mają możliwości wywiezienia sprzętu do PSZOKu – mówi zastępca burmistrza Jerzy Sieradzki.

Michał Jurczok z MB Recycling podkreślił, że obecnie zużywany coraz więcej elektronarzędzi i urządzeń zasilanych prądem, dlatego po ich zepsuciu często przetrzymujemy je w domach, co stanowi niebezpieczeństwo, ponadto warto w ten sposób zadbać o ekologię, ponieważ oddane do czerwonych pojemników odpady zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi, który umożliwi odzyskanie cennych surowców z elektrycznych śmieci.

Integralną częścią projektu, poza stworzeniem możliwości dla mieszkańców łatwego pozbycia się starej suszarki do włosów czy tostera, jest budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców od juniora po seniora. Jak mówi Prezes Gabriela Leszczyńska z AURAEKO Organizacji Odzysku: – Dbanie o właściwe postawy oraz uświadomienie mieszkańcom ryzyka, które stwarzają stare elektroodpady w naszych domach, piwnicach i strychach jest niezmiernie ważne. Dlatego wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko tworzymy Szkolne Centrum Recyklingu, które jako platforma edukacji ekologicznej ma służyć szkołom i mieszkańcom Dębicy – podkreśla.

Praktycznym elementem ponownego wykorzystania zużytego sprzętu będzie pasieka, której elementy zostaną przygotowane  z elektrycznych śmieci. – Budując ule i w konsekwencji dbając o środowisko przyczyniamy się do poprawy dobrostanu naszego otoczenia. Ponadto dębiczanie będą mogli wprost przekonać się, że recykling ma sens – zaznaczył Krzysztof Kieszkowski z Fundacji. Pasieka powstanie jeszcze w tym roku, a pszczoły zostaną w niej umieszczone jesienią lub wiosną w zależności od pogody i zaleceń pszczelarzy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.