Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W Dębicy odbędzie się rekonstrukcja szarży kawalerii

Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych we współpracy z Miastem Dębica oraz Światowym Związkiem Żołnierzy AK Środowiskiem 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy otrzymało 40 000,00 zł na realizację projektu pn. „Rekonstrukcja historyczna szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej”.

Wydarzenie odbędzie się 24 września 2020 w ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz stulecia reaktywacji 5. Pułku Strzelców Konnych.

W ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920” wspólny projekt Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Miasta Dębica oraz ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy otrzymał najwyższe dofinansowanie i znalazł się wśród 52 zakwalifikowanych projektów NGO.

W ramach zadania zaplanowano rekonstrukcję szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej.

– Inscenizacji towarzyszyć będą pokazy konne, dioramy historyczne, pokazy sprzętu wojskowego. Liczymy także na udział Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego wchodzącego w skład Pułku Reprezentacyjnego, jednak dużo zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w kraju – informuje zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat wydarzeń historycznych dotyczących odzyskania i odbudowy państwowości oraz walk o granice i niepodległość Polski po 1918 roku. Projekt ma także przyczynić się do wzrostu poczucia wspólnoty w oparciu o polskie tradycje państwowe i narodowe.

W sierpniu 2020 r. przypada setna rocznica polskiej wiktorii w wojnie z Rosją bolszewicką. W zmaganiach wojennych w 1920 r. brał udział m.in. dębicki 9. Pułk Ułanów oraz szwadrony dywizyjne, które w październiku 1920 r. reaktywowały 5. Pułk Strzelców Konnych. Pod koniec lat 20. XX w. pułk ten przeniósł się z Tarnowa do Dębicy, skąd wyruszył na wojnę w 1939 r.  

W tegorocznym naborze „Koalicje dla Niepodległej” samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe złożyły 328 ofert. Biuro Programu „Niepodległa” przekaże łącznie ponad 4,5 mln zł na zadania realizowane przez 157 podmiotów.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.