Pamiętam Wandzię Bubę, byłem jej sąsiadem. Bardzo cierpiała, że ludzie tak ją traktują. Jej agresja była obroną.

Wanda Lewicka (Wandzia Buba) . Maj 1977, przed klasztorem przy ul. Krakowskiej w Dębicy. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Pana Pawła Grycha

Wanda Lewicka, którą dębicka ulica nazwała Wandzią Bubą mieszkała na ul. Zielonej w drewnianym dwupiętrowym domu. Dziś do naszej redakcji zadwonił Czytelnik, który pamiętał ją jako swoją sąsiadkę.

-Pamiętam panią Wandę. Mieszkaliśmy w pobliżu, byliśmy sąsiadami. Pani Wanda często przychodziła do nas. Moja mama częstowała ją herbatą i ciastami. Często skarżyła się, że ludzie tak ją traktują, że wyzywają na ulicy. Ona przez to stawała się agresywna. To była jej forma obrony przed tymi atakami. A ona była bardzo mądrą i inteligentną osobą.

Dziś taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Inaczej traktuje się osoby niepełnosprawne. Wtedy budziły one złośliwość, agresję. To były takie czasy – mówił w rozmowie telefonicznej nasz Czytelnik.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.