Radek Rak zdobył najważniejszą nagrodę literacką w Polsce ! Dzisiaj o godz. 20.00 rozpoczęła się Gala Literackiej Nagrody Nike 2020, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce podczas której zaprezentowanych zostało 7 finalistów. Zwycięzcą został Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu”.
Gala odbyła się jak co roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ale tym razem obecni są byli finaliści i jurorzy.
Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Paweł Próchniak w laudacji powiedział m.in.: „ta książka to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. …. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy”.
Radek Rak autor „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” zaproszony na scenę po odbiór nagrody powiedział: „Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo. Nie spodziewałem się tego i nie przygotowałem sobie niczego, a lepiej piszę, niż mówię”.
Nagrodę za najlepszą recenzję książki zgłoszonej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike zdobył Remigiusz Koziński za recenzję książki Radka Raka „Baśń o wężowym sercu”.
Radek Rak urodził się w Dębicy w 1987. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W Lublinie ukończył studia weterynaryjne. Debiutował w 2014 roku powieścią
Kocham Cię Lilith. W 2017 za powieść „Puste niebo” otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, której akcja toczy się w Smarżowej, Siedliskach, Kamienicy oraz Emaus, pod która to nazwą kryje się Dębica.
W dorobku literackim Radka Raka znajdują się powieści: Kocham cię, Lilith (2014), Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) oraz opowiadania: Kwiaty paproci w antologii Legendy Polskie, Czarne światy w antologii Fenix, Oswoić noc w antologii Fenix.
Przeczytaj także: Radek Rak: „… bo przecież wciąż są panowie i chamy, ci co gnębią i ci, co są gnębieni, choć bardzo dziś udajemy, że wcale tak nie jest”