Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Policjanci zatrzymali 5 osób, będą odpowiadać za wyłudzenie zwrotu podatku VAT

Pięć osób związanych ze spółką handlową działającą na terenie Przemyśla, zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podejrzani, działając w ramach „karuzeli vatowskiej” wyłudzili na szkodę Skarbu Państwa ponad 100 tysięcy złotych. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W 2018 r. zgłoszenie o podejrzeniu wyłudzania podatku VAT przez spółkę handlową działającą w branży budowlanej, wpłynęło od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu. Nieprawidłowości dotyczyły deklaracji dla podatku od towarów i usług złożonych za maj i czerwiec 2015 r.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KWP w Rzeszowie rozpoczęli gromadzenie dowodów przestępczej działalności osób związanych ze spółką handlową mającą siedzibę w Przemyślu. W toku śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu ustalili, że udziałowcy i pracownicy spółki wykorzystywali wystawioną przez inne podmioty gospodarcze nierzetelną dokumentację sprzedaży smartfonów, notebooków i obiektywów. Na tej podstawie potwierdzali nieprawdę w dokumentach sprzedażowych, mających znaczenie dla rozliczania podatku VAT.

Na co dzień firma działała w innej branży, handlowała zupełnie innym asortymentem. Natomiast w maju i czerwcu 2015 r. sprzedawała telefony i sprzęt komputerowy obywatelom Ukrainy. Śledztwo wykazało, że towar był sprzedawany osobom, które w tym czasie nie przebywały na terenie Polski.

Transakcje odbywały się w ramach procedury Tax Free, w związku z czym nabywcy przysługiwał zwrot podatku VAT, o co zwracał się do urzędu skarbowego. Ustalono, że te działania doprowadziły do wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa kwoty ponad 102 tysięcy złotych, z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT.

We wtorek, policjanci zatrzymali 5 osób powiązanych z działalnością spółki. To dwoje udziałowców, 60-letnia kobieta i 62-letni mężczyzna, oboje to mieszkańcy Przemyśla. Zatrzymano też trzech pracowników firmy w wieku 42, 44 i 45 lat. To mieszkańcy powiatów przemyskiego i jarosławskiego. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, będą odpowiadać za wyłudzenie, poświadczanie nieprawdy w dokumentach i posługiwanie się nimi oraz za przestępstwa skarbowe. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia i złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeniu majątkowym.

Źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.