Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

7 LUTEGO. ROCZNICA DWÓCH EGZEKUCJI

Dziś, tj. 7 lutego przypadają dwie rocznice, których pamięć nasze środowiska starają się od wielu lat podtrzymywać. Pierwsza z rocznic dotyczy egzekucji dokonanej w Pilźnie, w roku 1915, na legendarnym oficerze Legionów, który dostał się do niewoli rosyjskiej pod Łowczówkiem – por. Stanisławie Kaszubskim ps. Król. Jego postać (świetna rola Mirosława Baki) i śmierć zostały ostatnio spektakularnie ukazane w filmie „Legiony”.

W poprzednich latach organizowane były marsze tarnowskich, brzeskich i dębickich strzelców do grobu „Króla”. W tym roku w Tarnowie hołd złożymy mu także w inny sposób. Ziemia z grobu tego bohatera znajduje się, obok ziemi z innych miejsc związanych z bojem pod Łowczówkiem, w lampie oliwnej tarnowskiego Pomnika Nieznanego Żołnierza. I to właśnie przed tym Pomnikiem zamierzamy pokłonić głowy i zapalić znicz w najbliższy poniedziałek o godzinie 16:00.

Pół godziny później podobną, kameralną uroczystość odbędziemy na Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu, przy grobie Mieczysława Cielochy ps. Sprytny i Stanisława Kiełbasy – żołnierzy WIN, ofiar mordu sądowego, którzy zostali zabici w 1947 r. w tarnowskim więzieniu. Pierwszy z nich bezpośrednio uczestniczył w najbardziej znanej akcji antykomunistycznego podziemia w Tarnowie, czyli wykonaniu w dniu z 10 września 1946 r., wyroku śmierci na sowieckim oprawcy, budzącym postrach wśród tarnowskich patriotów, Lwie Sobolewie.Znicz zapalimy też na miejscu pierwotnego pochówku Bronisława Cielochy ps. Dąb, innego żołnierza tego samego oddziału WIN, skazanego w tym samym pokazowym procesie, choć nie uczestniczył w akcji likwidacji kata z NKWD.
Wszystkich, którzy chcą się do nas przyłączyć zapraszamy do Tarnowa dziś – poniedziałek – o godzinie 16:00 pod Pomnik Nieznanego Żołnierza a ok. 16:30 na Cmentarz do Krzyża.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.