Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Konferencja „Ostatni żołnierze Polski podziemnej”

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w konferencji „Ostatni żołnierze Polski podziemnej”. Największe wrażenia na młodych zrobiło świadectwo Franciszka Batorego, brata zamordowanego major Józef Batory ps. „Argus”.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja przygotowana przez Macieja Rędziniaka, OBEN IPN w Rzeszowie. Mówił on o żołnierzach wyklętych i podziemiu niepodległościowym 1944-1963.

Młodzież z przejęciem przysłuchiwała się opowieści drugiego gościa Franciszka Batorego. Laureat nagrody honorowej „Świadek Historii”  mówił o tragicznych wydarzeniach z 1 marca 1951 roku, kiedy został zamordowany jego brat major Józef Batory ps. „Argus”. Podkreślał także jak ważna jest rola rodziców i nauczycieli w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodzieży. Pan Franciszek zachęcał również do obejrzenia programu, w którym opowiada historię swojego i brata życia. Odcinek w cyklu „Rodziny wyklęte mają głos” z udziałem Franciszka Batorego zostanie wyemitowany w TVP Historia w środę 22 marca 2022 r.

Na zakończenie konferencji Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy podziękował zarówno prelegentom, jak również młodzieży za wzięcie udziału w tej żywej lekcji historii.

Spotkanie zostało zorganizowane przez: Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, miejski Ośrodek Kultury w Dębicy oraz Miasto Dębica.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.