Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w ratuszu, władze Dębicy przedstawiły program i zaprosiły do udziału w Międzynarodowym Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam. W ramach siedmiodniowego wydarzenia kulturalnego zaplanowano 6 koncertów z udziałem artystów m.in. z Polski, Kanady, Szwajcarii i Ukrainy oraz wspomnienie o urodzonym w Dębicy światowej sławy kompozytorze. Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Jak wyjaśniał zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć – Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie Krzysztof Penderecki in memoriam, to hołd dla działalności i twórczości profesora Krzysztofa Pendereckiego, ale to także „muzyczny pomnik” dla pokolenia dębiczan, wśród których Krzysztof Penderecki się wychowywał i wzrastał odnajdując misję swojego powołania oraz odkrywając swój talent.

 W konferencji, w formie zdalnej, wzięli udział przebywający w USA, Ewa Monczak, prezes Fundacji Ars Activa oraz dyrektor artystyczny festiwalu Mariusz Monczak, który jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wielu festiwali muzycznych w Polsce i w Kanadzie. Jako artysta występował w najbardziej renomowanych salach jak: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium Moskiewskim. Jako solista i kameralista występował z orkiestrami m.in. Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką, Sudecką, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Festiwal „Dębickie Korzenie” potrwa od 20 do 26 listopada, podczas których odbędzie się wykład wspomnieniowy oraz sześć koncertów w różnych częściach Dębicy, zarówno w miejskich domach kultury, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego, ale także w kościołach: pw. św. Jadwigi oraz Ducha Świętego.

PROGRAM FESTIWALU:
Niedziela, 20.11.2022, Kościół pw. Ducha Św. w Dębicy, 17:00 (wstęp wolny)
KONCERT CECYLIAŃSKI – Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” w Nowym Sączu

Poniedziałek, 21.11.2022, Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, 18:00 (bezpłatne bilety wstępu będzie można odebrać w Domu Kultury „Mors” od 14 listopada)
KONCERT KAMERALNY „PENDERECKI I MOZART” – Kwartet Pandeia            

Wtorek, 22.11.2022, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, 18:00 (wstęp wolny)
KONCERT „W kręgu zadumy i nostalgii” – Uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy

Środa, 23.11.2022, Kościół Parafialny pw. Św. Jadwigi w Dębicy, 19:30 (wstęp wolny)
KONCERT URODZINOWY – Orkiestra Kameralna Filharmonii Podkarpackiej              

Czwartek, 24.11.2022, Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, 18:00 (bezpłatne bilety wstępu będzie można odebrać w Domu Kultury „Mors” od 14 listopada)
KONCERT „DE PROFUNDIS” PAMIĘCI BYŁYCH MIESZKAŃCÓW DĘBICY POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO – Freylachs Ensemble

Piątek, 25.11.2022, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, 18:00 (wstęp wolny)
WYKŁAD „PENDERECKI – DĘBICA – MUSICA DOMESTICA” – Renata Żabicka oraz Jadwiga Kania

Sobota, 26.11.2022, Dom Kultury „Mors” w Dębicy, 18:00 (bezpłatne bilety wstępu będzie można odebrać w Domu Kultury „Mors” od 14 listopada)
KONCERT GALOWY „DLA POKOJU – SOLIDARNI Z UKRAINĄ” – Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Opery Narodowej

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.