Previous
Next
Previous
Next

Od 140 lat są z nami. Historia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich

Historię i działalność Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich na przestrzeni 140 lat obecności w Dębicy poznali uczestnicy sesji popularno-naukowej. Do Domu Kultury Śnieżka oprócz zakonnic przybyli m.in. naukowcy, księża, samorządowcy i młodzież z dębickich szkół.

Mszą św. w kościele św. Jadwigi rozpoczęła się kolejna odsłona wydarzeń zorganizowanych z okazji rocznicy 140-lecia przybycia trzech pierwszych Sióstr Służebniczek do Dębicy.
Drugą część wydarzenia stanowiła sesja popularno-naukowa pt. „Służebniczki dębickie w przestrzeni społeczno-eklezjalnej. Blaski i cieni” w Domu Kultury Śnieżka.

W pierwszym bloku wykładów wystąpiła m.in. s. prof. Tereza Obolevich z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która  poruszyła temat filozoficznych przesłanek kształcenia i wychowania w XIX wieku. W czasie wystąpień naszkicowano również obraz XIX – wiecznej Dębicy oraz wkład rodziny Raczyńskich i Reyów w rozwój miasta i sprowadzenie zakonnic. Na zakończenie pierwszej części ks. dr Jacek Soprych, Rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie opowiedział o relacjach Pasterzy Tarnowskich ze Zgromadzeniem.

Popołudniową część sesji rozpoczęło wystąpienie Macieja Małozięcia, zastępcy burmistrza Dębicy, który przedstawił kwestię działalności społeczników duchowych i świeckich w XIX i XX wieku. O roli sióstr w czasie wojny i o ich powojennej posłudze mówił z kolei dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Natomiast s. dr hab. Maria Opiela opowiedziała o aktualności koncepcji wychowania Bojanowskiego w posłudze służebniczek dębickich.

Po koronce do Bożego Miłosierdzia odbyła się dyskusja panelowa.
Organizatorami sesji byli: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, Miasto Dębica i Muzeum Regionalne w Dębicy.
Źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.