Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Spotkanie Mistrzów

28 listopada w Uzdrowisku Latoszyn Zdrój odbyło się pierwsze Spotkanie Mistrzów. Na wydarzenie zaproszono wspaniałych Gości – wybitnych sportowców pochodzących lub blisko związanych z Gminą Dębica.

W Pijalni Wód Uzdrowiska Latoszyn spotkali się:
Jolanta Morawczyńska – znakomita chodziarka reprezentująca Dębicę, tegoroczna zdobywczyni tytułu najlepszej lekkoatletki roku w kategorii masters podczas Gali Lauru Królowej Sportu Bydgoszcz 2022. W sezonie 2022 w rywalizacji krajowej Pani Jolanta wygrała:

  • w Halowych Mistrzostwach Polski Masters w chodzie na 3 km,
  • w Mistrzostwach Polski Masters w chodzie na 10 km (szosa),
  • w Mistrzostwach Polski Masters w chodzie 5 km (szosa).

Ustanowiła również 9 rekordów Polski w kategorii K50, a Podczas Mistrzostw Świata Masters
w Tampere zdobyła 2 medale: srebrny w chodzie na 10 km drużynowo K 50 oraz brązowy indywidualnie w chodzie na 10 km w kategorii K 50.

Magdalena Macios – pochodząca z Podgrodzia (gmina Dębica) zawodniczka LUKS Lubzina. Aktualnie jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii polskiego sumo. Jej największymi osiągnięciami są:

  • brązowy medal Igrzysk Nieolimpijskich The World Games 2022 – Birmingham – Stany Zjednoczone
  • brązowy medal Igrzysk Nieolimpijskich The World Games 2017 – Wrocław
  • brązowy medal Mistrzostw Świata – Tajwan 2018

Dwukrotna Mistrzyni Europy Seniorek – Gruzja (2017) i Rosja (2021) oraz wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy.

Od stycznia 2022 trenerka kadry narodowej młodzików i kadetów w sumo

Józef Lipień – zapaśnik w stylu klasycznym. 9-krotny mistrz Polski w. koguciej i piórkowej, oprócz złotego medalu mistrzostw świata (1973) był jeszcze 2-krotnie srebrnym medalistą Mistrzostw Świata (1974, 1975) i brązowym medalistą ME (1978) – wszystkie w kat. wagowej 57 kg. Po zakończeniu kariery sportowej w kraju (1981) pracował jako trener: w Danii (1983-1984), w Szwecji (1984-1988)
i Wisłoce Dębica (1997-2000), po czym przeszedł na rentę. Odznaczony m. in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1983.

W atmosferze intensywnej pracy treningowej robił szybkie postępy i już jako 19-latek awansował do ekipy olimpijskiej na Olimpiadę do Meksyku. Znalazł się w grupie szkoleniowej trenera Janusza Tracewskiego (wraz m. in. z bratem-bliźniakiem Kazimierzem), którzy zrewolucjonizowali trening zapaśniczy i sposób przygotowań do wielkich imprez. Zaowocowało to sukcesami, o których (nie często) można było tylko marzyć. M. in. biało-czerwoni powrócili z mistrzostw świata w Teheranie (1973) z sześcioma medalami. Dwa najcenniejsze – złote, wywalczyli bliźniacy z klubu Wisłoka Dębica, co było ewenementem na skalę globalną.

Andrzej Rżany – pięściarz wag najlżejszych: papierowej i muszej. Występował m. in. w Igloopolu Dębica (1986-1993), Hetmanie Kadex Zamość (1992) i Gwardii Wrocław (od 1994), gdzie nad jego postępami w ringu czuwali (obok ojca) Leszek Strasburger i Zygmunt Gosiewski. Trzykrotny olimpijczyk w Barcelonie (1992), Sydney (2000) oraz w Atenach (2004). Czterokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w Berlinie (1995), Budapeszcie (1997), Houston (brązowy medalista – 1999) i Belfaście (2001). Dwukrotny uczestnik Mistrzostw Europy w Vejle (1996) oraz w Puli, gdzie zdobył brązowy medal (2004). Brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów w Usti n. Łabą (1990). Wicemistrz Unii Europejskiej 2005 w Calliagri, a także siedmiokrotny reprezentant Polski. Jedenastokrotny mistrz Polski w wadze papierowej i muszej oraz wicemistrz Polski. Czterokrotny zwycięzca Turnieju im. F. Stamma.

Waldemar Puzio – jegoprzygoda z bieganiem rozpoczęła się w 2002 roku od przebiegnięcia pierwszego maratonu w Krakowie i na dzień dzisiejszy był uczestnikiem wszystkich jakie odbyły się w tym mieście. W 2010 roku ukończył pierwszy bieg ultra czyli Bieg Rzeźnika na dystansie 80 km oraz pierwszy bieg na 100 km w Kaliszu. Kaliska Setka jest najstarszym biegiem ultra w Polsce. Pan Waldemar jest członkiem Polskiego Klubu 100 Maratonów, najdłuższy bieg którego był uczestnikiem to dystans 240 km, a ponadto ukończył 10 biegów na dystansie 100 km i więcej oraz 107 maratonów i biegów ultra. Łączny dystans przebiegnięty przez Mistrza to około 36 000 km, jego motto życiowe brzmi: „Im trudniej tym lepiej. Gdy robisz to, co kochasz i ból staje się przyjemnością”

Tomasz Puzon – pochodzący z Latoszyna sześciokrotny medalista Międzynarodowych Mistrzostw Ameryk Karate, Mistrz Polski z 2020, Trzykrotny Mistrz Ameryk w kategorii średniej z 2009 i 2011, kategorii półciężkiej z 2019 i wicemistrz Ameryki kategorii ciężkiej z 2005 r. Wygrał 5th Annual Kyokushin Challenge Karate Tournament w Seattle, na którym spotkali się zawodnicy różnych sztuk walki. W 2019 po ośmiu latach nieobecności wrócił do sportu i zdobył pas IFK Kyokushin Americas Cup na Arnold Classic, prestiżowej gali International Arnold Battle of Columbus Ohio. Jest jedynym Polakiem w historii, który zdobył pas IFK Kyokushin International Americas Champion w wadze średniej. Multimedalista Mistrzostw Europy. Zwycięzca z 2022 roku „Gali Battle on the BOARDWALK” w Atlantic City New Jersey USA – kat. Open. Zdobywca złotego medalu Światowych Mistrzostw I.K.O.N. Osaka w Japoni w 2022 w kategorii masters +85kg.

Treningi karate Kyokushin rozpoczął w 1990 pod okiem sensei Czesława Koszyka w Dębickim Klubie Kyokushin Karate.

Grzegorz Krycki – zabawę z bieganiem rozpoczął w szkole średniej. Przez 2 sezony jako junior trenował lekkoatletykę w Stali Mielec (biegi średnie, biegi przełajowe). Wtedy najlepszymi osiągnięciami było Mistrzostwo województwa tarnowskiego w biegu przełajowym na 3 km, a następnie 48 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów. Był 10 w Polsce w wieloboju (bieg 3km, skok w dal, wyjście po linie 6 m, bts) w Wojskach Lotniczych i Ochrony Powietrza. W 2016 r. przebiegł swój pierwszy maraton w Krakowie. Adrenalina, atmosfera zachęciła go do kolejnych startów. Intensywność trenowania i związane z tym kontuzje skierowały go do Latoszyna Zdroju. Tu pod okiem specjalistów i świetnego zaplecza rehabilitacyjnego dochodził do zdrowia. Po maratonie w Atenach (2017) rozpoczął realizację pomysłu na 12 maratonów w 12 miesięcy, a potem podboje kolejnych krajów. Do dziś po ponad 6 latach (jeden rok – 2020 – bez startu ze względu na pandemię) przebiegł 34 maratony w 21 państwach na 4 kontynentach. Pandemia nie pozwoliła mu wyjechać na maraton w Ameryce Południowej i Antarktydzie, a także w Sydney. Na ten moment skupia się na zdobyciu Majorsa (Berlin, Chicago, Londyn, Tokyo, Nowy Jork, Boston), którego na świecie na ten moment „zaliczyło” ok 8 tyś osób (niecałe 100 osób z Polski).

Ksawery Masiuk – najmłodszy uczestnik Spotkania Mistrzów, pływak obecnie trenujący w jednym z najlepszych klubów pływackich w Polsce UKS G-8 Bielany Warszawa, pod okiem trenera Pawła Wołkowa.

W 2022 sięgnął po pierwsze seniorskie Laury na arenie międzynarodowej, będąc jeszcze juniorem.
W czerwcu w MS w Budapeszcie na dystansie 100m grzbietem zajął 6 miejsce, a w półfinale uzyskał czas 52.58 pobijając Rekord Polski, zresztą też ustanowiony przez niego wcześniej. Tym samym został pierwszym w historii Polakiem, który przepłynął ten dystans poniżej 53 sekund.

Na dystansie 50m grzbietowym zdobył swój brązowy medal. Został najlepszym Europejczykiem, ponieważ dwa pierwsze miejsca zajęli Amerykanie.

Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Otopeni zdobył koronę stylu, a do kolekcji dołożył 3 brązowe medale zdobyte w sztafetach. Został najbardziej utytułowanym Juniorem w Polsce. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Limie został dwukrotnie indywidualnym mistrzem na 50 i 100 m grzbietem. Na 200m zdobył brązowy medal. Do dorobku medalowego dołożył 2 złote i jeden brązowy medal wywalczony w sztafetach.

Jest również wielokrotnym Mistrzem Polski Seniorów i Juniorów oraz aktualnym rekordzistą Polski na 50 i 100 m stylem grzbietowym, a w kat. 18 lat dodatkowo na dystansie 50m motylkiem.

Spotkanie miało na celu podziękowanie Mistrzom za wkład włożony w promocję Gminy Dębica na krajowych jak i zagranicznych arenach. Każdy z zaproszonych gości otrzymał podziękowania za reprezentowanie Gminy Dębica wraz z listem gratulacyjnym. To dzięki ciężkiej pracy, która zaowocowała licznymi udziałami zaproszonych Gości w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata flagę Gminy Dębica można było podziwiać w najdalszych zakątkach świata, za co raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania.

źródło: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.