Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kolejna rekonstrukcja historyczna na wałach już wkrótce

Wystawa plenerowa, koncert, sesja popularno-naukowa i rekonstrukcja historyczna na wałach nad Wisłoką, to wydarzenia, które zostaną zrealizowane w tym roku dzięki dotacji pozyskanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy. Projekt dotyczy 80. rocznicy pacyfikacji wsi w powiecie dębickim przez niemieckiego okupanta.

Wniosek pt. „Postawa „Anhelego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej” został wysoko oceniony. Na jego realizacje MiPBP otrzyma 50 tys. złotych w ramach Programu Patriotyzm Jutra z Muzeum Historii Polski. Wkład własny zostanie zabezpieczony z budżetu Miasta Dębica.

Jednym z bohaterów projektu jest Józef Erazmus ps. Anheli, dowódca plutonu ZWZ-AK „Róża”. 24 lipca 1943 r. oddziały SS z Pustkowa, funkcjonariuszy policji bezpieczeństwa z Tarnowa i Dębicy, dębickie gestapo oraz policja granatowa przeprowadzili akcję pacyfikacji wsi Róża, która była wymierzona w żołnierzy AK z placówki Zasów „Zapalnik”. Podczas pacyfikacji aresztowano Józefa Erazmusa. Poddano go brutalnym torturom. Na jego oczach bito i torturowano żonę Antoninę oraz nieletniego syna Edwarda, którego następnie zastrzelono. Mimo tego nie wydał nikogo. „Anhelli” został przewieziony do Tarnowa, gdzie go torturowano, a wkrótce został zastrzelony i pochowany w nieznanym miejscu.

W 2023 r. mija 80. rocznica pacyfikacji wielu wsi w powiecie dębickim przez niemieckiego okupanta oraz 5. rocznica ustanowienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Przypadające jubileusze będą okazją do uhonorowania patriotycznych postaw mieszkańców całego regionu, którzy z narażeniem życia wspierali podziemie niepodległościowe oraz ukrywali społeczność żydowską i osoby poszukiwane przez okupanta, płacąc za to najwyższą cenę. W ramach projektu podejmowane będą inicjatywy edukacyjne, kulturalne, patriotyczne w środowisku lokalnym, inspirowane postawą Józefa Erazmusa oraz innych lokalnych bohaterów.

Wśród planowanych działań przygotowana zostanie wystawa plenerowa, publikacja historyczna oraz sesja popularno-naukowa. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w ramach projektu będzie rekonstrukcja historyczna pacyfikacji wsi przez niemieckiego okupanta, która odbędzie się w sobotę 26 sierpnia. Rozegra się ona na wałach nad Wisłoką. Przedstawione zostaną tragiczne wydarzenia z 1943 i 1944 roku, jakie miały miejsce w miejscowościach ówczesnego powiatu dębickiego: Róży, Małej i Gumniskach. Po rekonstrukcji odbędzie się koncert patriotyczny Zespołu Forteca -Walka Trwa. Będą tez pokazy i diagramy historyczne grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy sprzętu wojskowego.

Projekt pn „Postawa „Anhelego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej” zostanie zrealizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy we współpracy z: Muzeum Regionalnym w Dębicy, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiskiem 5. PSK AK w Dębicy, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JS 2017 w Dębicy, 33. Batalionem Lekkiej Piechoty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz dębickie placówki oświatowe.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.