Previous
Next
Previous
Next

Pozostałości po zimnej wojnie w Dębicy. Wiecie gdzie to stoi ?

Fot. ziemiadebicka.pl

W czasach zimnej wojny przez nasze rejony przebiegały różnego rodzaju wojskowe systemy łączności takie jak system BARS itp. Od wschodu po zachód przebiegał kabel telefoniczny łączący Moskwę z Berlinem. By mógł on dobrze funkcjonować wybudowano dziesiątki podziemnych stacji wzmocnieniowych. Jedna z nich zachowała się w Dębicy.

Stacje by mogły spełniać swoją funkcję były budowane co 6 kilometrów. Były to małe pomieszczenia schronowe w kształcie beczki w których zamontowano całą aparaturę do wzmacniania sygnału telefonicznego. Instalacja w systemie K-1920 na kablu MKKM-1. Pomieszczenie było wytłumione boazerią, posiadały system wentylacji oraz sygnalizator otwarcia włazu.

Według relacji miały wytrzymać wybuch bomby atomowej jednak patrząc na ich konstrukcję była to raczej informacja dla uspokojenia głowy służących tam żołnierzy. Z zewnątrz budynki nie przykuwają uwagi przechodniów ponieważ wyglądają jak zwykłe stacje „trafo” jednak w środku znajduje się właz. W późniejszych latach większość stacji przejęły firmy telekomunikacyjne. W naszych rejonach stacje były budowane wzdłuż drogi krajowej nr 94 a wiele z nich nie zostało jeszcze odkrytych. Zdjęcia wykonane zostały w jednej ze stacji w okolicy Dębicy.źródło: Mieleckie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne/ Mateusz Pieprzny

fot. ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.