Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Restauracja „Syrenka”! Niezwykła historia kultowego miejsca w Dębicy

Ten lokal zna chyba każdy mieszkaniec w Dębicy. W przyszłym roku będzie obchodził 60. rocznicę swojego istnienia. Najpierw Restauracja „Syrenka”, dziś Bar „Syrenka” zlokalizowany u zbiegu dzisiejszej ulicy Rzeszowskiej i Strażackiej to bardzo ważny punkt na gastronomicznej mapie Dębicy. Pierogi, mielony z kapustą, schabowy, biały barszcz, smażona rybka. Niezapomniane smaki.

Inicjatorem utworzenia w 1962 roku Restauracji „Syrenka” była Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Dębicy. Do PSS „Społem” w Dębicy należało zresztą w tym okresie wiele lokali handlowych i gastronomicznych.

Do początku lat ’50 XX wieku cała gastronomia w Dębicy była własnością prywatną. Od lat pięćdziesiątych rozpoczął się proces jej jak to kiedyś określano „uspołecznienia” i powstawały nowe punkty prowadzone m.in. właśnie przez PSS „Społem”. W 1970 roku w Dębicy działało 13 zakładów gastronomicznych wśród których tylko jeden stanowił własność prywatną. Kto pamięta który ?

60 letnia książka kontroli sanitarnej restauracji „Syrenka”

Z czasów początków działalności restauracji „Syrenka” zachowała się licząca dziś blisko 60 lat książka kontroli sanitarnej lokalu.

W książce tej datowanej na styczeń 1962 roku i liczącej 83 strony kolejno ponumerowane i parafowane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy można było przeczytać między innymi następujące wpisy: „W lodówce przechowuje się mięso surowe i śmietanę razem. Na sali konsumpcyjnej stoły źle pościerane, brak serwetek, krzesła połamane, śmiecie porozsypywane koło kosza. Wycofać z obrotu talerze poobijane. Kuchnia ściany i sufity częściowo zawilgocone i brudne wymagają odświeżenia”.

Restauracja „Syrenka”, która działalność rozpoczęła w styczniu 1962 roku, aż do momentu postawienia jej w stan likwidacji w 1999 roku należała do PSS Społem. W 1999 roku przejęły ją panie : Anna Małkowska i Maria Parys.

„W „Syrence” zarządzanej przez PSS „Społem” pracowałam przez kilkanaście lat. Przez ostatnich 5 lat, do 1999 roku byłam w niej kierowniczką. Gdy okazało się, że restauracja zostaje postawiona w stan likwidacji postanowiłyśmy z Marysią Parys, która ze mną wówczas pracowała przejąć restaurację od „Społem”. Namówiłam Marysię na spółkę i pracowałam z nią dopóki nie poszła na emeryturę” – mówi Anna Małkowska, która od 1999 roku prowadzi Bar „Syrenka”.

Co najbardziej smakuje dziś klientom „Syrenki” ?

” W jadłospisie mamy wiele potraw, ale są takie, które szczególnie smakują naszym klientom i każdy wybierze co sobie życzy. Wszystko robione jest na miejscu. Wyjątek stanowi tylko mrożona ryba. Najczęściej klienci zamawiają nasz słynny mielony z kapustą i te nasze ruskie, które nawet dzieci chwalą. Chętnie zamawiają też schabowe zapiekane i inne mięsa. Najbardziej mnie cieszy jak małe dzieci mówią jak smakuje, bo dziecko zawsze prawdę powie” – dodaje Pani Ania.

„Z moich przeszło 20 letnich obserwacji wynika, że takie miejsce jak „Syrenka” jest bardzo potrzebne w Dębicy i taki bar powinien istnieć, bo mieszkańcy go potrzebują. Dużo ludzi jest starszych, samotnych, albo takich, którzy nie mają zdrowia żeby sobie gotować, a to jest kuchnia domowa, którą ludzie bardzo lubią. Nie wszyscy chcą jeść kebaby, a takich miejsc jak „Syrenka” z domową kuchnią nie jest zbyt wiele” – dodaje Pani Ania.

Jak wspomina Pani Ania „Syrenka” jest jedynym miejscem z dawnych lokali gastronomicznych Dębicy w którym do dziś nadal funkcjonuje gastronomia.

„Na Kolejowej był piękny kombinat „Pod Gryfem” – restauracja, bar, kawiarnia. Dziś jest tam bank i apteka. W miejscu „Magnolii” przy Krakowskiej jest Lewiatan, a tam gdzie była „Astoria” są Delikatesy Jubilatka. Miło powspominać. W latach 70 , 80 ,90 była piękna gastronomia w Dębicy”.
DYSKUSJA NA FB

MMC

Przeczytaj także: Dawna Dębica. Jakie budynki widoczne są na zdjęciu ? – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.