Previous
Next
Previous
Next

Barbara Markiewska: Moi dziadkowie – Stefania i Bronisław

Stefania i BronisławMoi dziadkowie – Stefania i Bronisław – rodzice mojej mamy. Ich historia to ciąg tragicznych wydarzeń związanych z II wojną ponieważ posiadali duże gospodarstwo ziemskie na Wołyniu w miejscowości Żdżary.

Podczas rzezi wołyńskiej zostali przy życiu dzięki nazwisku pochodzenia jakby niemieckiego – Rauch, ale niedługo. Widocznie po sprawdzeniu i stwierdzeniu , że są Polakami mieli zostać wymordowani o czym uprzedził ich sąsiad Ukrainiec. Po wielu perturbacjach udało im się razem z trójką dzieci przekroczyć Bug i dotrzeć do Hrubieszowa. Bug był strzeżony przez Ukraińców, ale wspomniany sąsiad powiedział im kiedy będzie miał wartę i tej nocy, po wcześniejszym ukryciu się w wykopanym dole na polu pszenicy, przeprawili się na drugą stronę.

Po wojnie zostali przesiedleni na Ziemie Zachodnie w okolicach Trzebnicy gdzie często spędzałam wakacje. To taki duży skrót tych wojennych wydarzeń. Tych wspomnień moich dziadków zawsze słuchałam z zapartym tchem. Babcia opowiadała też o czasach wielkiego głodu z początku lat 20-tych XX wieku – jak sobie radzili, co jedli. Dzisiaj to są niewyobrażalne dla nas do przeżycia czasy. A jednak …..

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl 21 stycznia 2018 roku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.