Previous
Next
Previous
Next

Śladami żydowskiej historii Dębicy

W ramach miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu młodzież szkół podstawowych podążyła śladami historii, uczestnicząc w spacerze po Ścieżce Żydowskiej Szlaku Dziejów Miasta. Młodzi ludzie odkrywali zakątki miasta związane z losami dawnej społeczności żydowskiej.

W piątek 26 stycznia dębicka młodzież ze szkół podstawowych wzięła udział w spacerze fragmentem Ścieżki Żydowskiej Szlaku Dziejów Miasta Dębicy. Ich przewodnikiem był dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Tomasz Czapla, który opowiedział uczestnikom o historii i znaczeniu odwiedzanych miejsc. Wydarzenie wpisało się w miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Plenerowa lekcja historii rozpoczęła się na Placu Gryfitów, gdzie uczniowie wysłuchali opowieści o początkach miasta oraz wpływie społeczności żydowskiej na jego rozwój. Następnie młodzi dębiczanie udali się na kirkut, czyli cmentarz żydowski, gdzie poznali niektóre tradycje i obyczaje wyznawców Judaizmu, a także pochylili się nad tradycją współistnienia w Dębicy dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej.

Kolejnym punktem wędrówki była okolica nieistniejącej już synagogi staromiejskiej, która przed II wojną światową znajdowała się przy ulicy Sienkiewicza (obecnie ul. Wielopolska) oraz znajdującego się w pobliżu budynku ówczesnego Urzędu Miejskiego, mieszczącego się wówczas przy ul. Mickiewicza (obecnie ul. Rzeszowska). Tutaj młodzież dowiedziała się o udziale Żydów w życiu gospodarczym, społecznym, politycznym i samorządowym Dębicy.

Grupa zatrzymała się przy Skwerze Rodziny Mikołajkowów, by wspólnie z burmistrzem Dębicy Mariuszem Szewczykiem oraz zastępcą burmistrza Maciejem Małozięciem złożyć wiązankę kwiatów oraz poznać historię bohaterskiej rodziny, która w swojej kamienicy ukrywała trzynastoosobową rodzinę żydowską. Następnie młodzież udała się na teren byłego getta. Tam uczniowie poznali tragiczną historię Holocaustu na ziemi dębickiej.

Wędrówka zakończyła się w synagodze nowomiejskiej – tzw. bóżnicy, gdzie uczniowie mieli okazję zajrzeć do wnętrza miejsca, które przed wojną było żydowskim domem modlitwy, a później mieściło m.in. stajnię na konie, magazyny oraz galerię handlową. Budynek w ostatnim czasie oficjalnie przejęło Miasto Dębica, otwierając w ten sposób drogę do możliwości odrestaurowania tego rozpoznawalnego na mapie miasta zabytku.

Władze miasta uczciły pamięć o ofiarach zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta na społeczności żydowskiej także w miejscu pamięci w lesie na Wolicy. Burmistrz wraz z zastępcą złożyli kwiaty oraz zapalili światło na zbiorowej mogile dębickich Żydów.

W piątek, 26 stycznia w Muzeum Regionalnym w Dębicy odbył się Wieczór Galicyjski z żydowskimi mieszkańcami Dębicy pt. WSPÓLNOTA – KULTURA – CODZIENNOŚĆ.
Wykład poprowadził dr Arkadiusz Więch.
źródło: UM Dębica

Relację ze spotkania można zobaczyć pod poniższym linkiem:
O żydowskich mieszkańcach Dębicy opowiada dr Arkadiusz Więch – ZDJĘCIA – Ziemia Dębicka (ziemiadebicka.pl)

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.