Previous
Next
Previous
Next

40 lat temu KRP Igloopol rozpoczął remont dworu w Straszęcinie

Dwór w Straszęcinie podczas remontu przez KRP Igloopol w roku 1984

W tym roku mija dokładnie 40 lat od chwili gdy Kombinat Rolno Przemysłowy Igloopol i jego szef Edward Brzostowski rozpoczęli kapitalny remont dworu w Straszęcinie. Obecny wygląd budynku dworu jest wynikiem prac remontowo – adaptacyjnych przeprowadzonych w latach – 1984 – 86 przez Kombinat Igloopol oraz remontów zrealizowanych w roku 2000.

Dwór w Straszęcinie w latach 90. XX wieku

Pierwsze wzmianki o dworze w Straszęcinie pochodzą jeszcze z 1570 roku , kiedy to wspominano o dworze parterowym z dużą sienią. Dwór przebudowany został w pierwszej połowie XIX w. przez Atanazego Raczyńskiego, ówczesnego właściciela Zawady i  i młodszego brata Edwarda Raczyńskiego, twórcy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. 

Aktualny wygląd obiektu jest wynikiem rozbudowy dokonanej przez kolejnych po Anatazym Raczyńskim właścicieli dworu – rodzinie Bielańskich. Bielańscy zakupili dwór od Raczyńskiego około roku 1887 i gruntownie go przebudowali w okolicach roku 1900.

Dwór w Straszęcinie początkiem lat 2000

Kolejnym właścicielem dworu w Straszęcinie oraz należących do niego dóbr i obiektów gospodarczych został Edward Teofil Stubenvoll, który zakupił majątek od Juliana Bielańskiego w roku 1911 r.
Rodzina Stubenvollów mieszkała w dworze do 1944 roku.

Dwór w Straszęcinie 1996 w latach 90. XX w. – hol dworku na parterze

Budynek dworu jest murowany, piętrowy częściowo podpiwniczony, na planie prostokąta z balkonem na osi fasady głównej. Budynek położony jest centralnie i rozdziela przyległy teren na część południową i północną – o zróżnicowanym układzie zieleni. Wokół budynku dworu znajduje się niewielki park ze starym drzewostanem.

Gabinet w dworze w Straszęcinie

Sypialnia w dworze w Straszęcinie , lata 90. XX w.

Dwór w Straszęcinie w 1984 roku podczas remontu
dwór w Straszęcinie – 1

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.