Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uczeń Kwiatka w gronie najlepszych beatboxerów na świecie

Maksymilian Regner, uczeń klasy 5bTP, od wielu lat zajmuje się beatboxem, czyli sztuką tworzenia i wykonywania muzyki za pomocą własnych narządów mowy imitując perkusję, instrumenty akustyczne czy nawet syntezatory. Na zawodach w tej dziedzinie istnieje kilka kategorii, natomiast nasz mistrz największe sukcesy odnosi w kategorii Looper.

Wykorzystuje się w niej specjalne urządzenia i oprogramowanie, które umożliwiają zapętlenie poszczególnych ścieżek dźwiękowych. Dzięki nim można również uzyskiwać różne efekty specjalne pozwalające na manipulacje wokalem i tworzenie w ten sposób pełnych kompozycji muzycznych, nie do odróżnienia od najlepszych hitów muzyki elektronicznej. W kategorii Looper wszystkie dźwięki muzyk generuje własnym aparatem dźwiękowym. Zabronione jest używanie gotowych sampli i prawdziwych instrumentów muzycznych.

Nasz Maks znalazł się w TOP 8 najlepszych looperów na świecie w ramach mistrzostw Beatland Beatbox Battle 2023. Wydarzenie składało się z 3 etapów:
Eliminacje, w których uczestnicy z całego świata przesyłali swoje nagrania do oceny przez Jury
Etap online, gdzie 16 zawodników eliminowało się nawzajem w systemie drabinkowym wyłaniając 4 finalistów

Wielki Finał na wyspie Bali w Indonezji

Nasz uczeń w etapie online, jako jedyny Polak w historii, rozgromił 2 reprezentantów Japonii. Jest to bardzo istotne, gdyż Japończycy przodują na świecie w tej dziedzinie sztuki wokalnej. Wydawało się, że Maks ma już zapewnione miejsce w finale na Bali. Niestety, organizatorzy zmienili reguły w trakcie konkursu. Pierwotnie o zakwalifikowaniu do finału miały decydować głosy publiczności. Okazało się, że system zliczania głosów był bardzo nieprofesjonalny i pojawiły się opinie, iż głosowanie było nieobiektywne. Dlatego – zamiast ogólnoświatowego głosowania publiczności – w etapie online o awansie do ścisłego finału decydowało wąskie Jury.

Problem tkwił w tym, że każdy uczestnik starał się swoje występy komponować pod kolejnych rywali. Oprócz elementów artystycznych, liczyła się ekspresja i odnoszenie się w tekstach do konkretnego przeciwnika. Nowy system oceny przez sędziów kompletnie wypaczył pierwotny zamysł pojedynków-bitew pomiędzy artystami. W ostatniej odsłonie Maks ze swoim humorystycznym występem nie miał możliwości wygrać, gdyż pominięty został aspekt interakcji z przeciwnikiem. W podobny sposób potraktowano jeszcze dwóch innych zawodników.

W ramach rekompensaty nasz uczeń uzyskał pewne miejsce w kolejnym Beatland Beatbox Battle. Pozostaje satysfakcja z zapewnienia sobie miejsca w pierwszej ósemce światowego Beatboxu.

To jednak nie koniec muzycznych osiągnięć Maksa w tym roku. Został on wicemistrzem na XIX edycji mistrzostw Polish Beatbox Battle za rok 2023, które odbyły się w Fabryce Norblina w Warszawie. Jest to już jego drugi sukces w zawodach tej rangi. W następnej edycji, w uznaniu jego najwyższego poziomu artystycznego, będzie wchodził w skład panelu sędziowskiego Mistrzostw.

źródło: ZSZ nr 2 w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.