Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Dębicy na wesoło i kolorowo

Występy artystyczne, konkurencje sportowe, spotkanie z alpakami, fotobudka, warsztaty rękodzieła, konkursy oraz wiele innych atrakcji znalazło się w tegorocznym programie wydarzenia z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W czwartek 23.05.2024 r. na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy odbyła się impreza zorganizowana przy udziale środków przyznanych w I Otwartym Konkursie Ofert Powiatu Dębickiego na realizację zadań publicznych.

Podczas wydarzenia zaproszeni goście, wśród których osobiście znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji działających na terenie powiatu dębickiego oraz dzieci z okolicznych przedszkoli – wszyscy mieli okazję zintegrować się ze społecznością szkolną, biorąc udział we wspólnej zabawie.

– Zorganizowany dziś Dzień Godności to piękne wydarzenie, ale trzeba podkreślić, że oprócz pozyskania środków finansowych równie istotna jest wyspecjalizowana kadra pedagogiczna i zespół osób, które chcą podejmować się takich inicjatyw, a wiemy, że w dębickiej szkole specjalnej właśnie takie osoby pracują – podkreśla marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. – Przykład dębickiej szkoły specjalnej jest kształcący, to jest dobra praktyka współpracy między samorządem a placówką oświatową, chcielibyśmy, by była powielana także w innych częściach naszego województwa.

Jak podkreślają organizatorzy, czyli dębicki Zespół Szkół Specjalnych oraz stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca”, już od ponad 20 lat zajmują się celebracją tego wyjątkowego święta, aby podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka, ale jest powodem do wyrażania szacunku i tolerancji. Jak zaznacza dyrektor ZSS Anita Zachara-Kusek, takie wydarzenia są bardzo ważne zarówno dla jednej i drugiej strony, ponieważ pomagają uświadomić społeczeństwu różnorodność osób niepełnosprawnych, pokazać ich możliwości, talenty, a z drugiej strony zwracają uwagę na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne czy mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Źródło: Powiat Dębicki

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.