Mobilności edukacyjne szansą na rozwój kompetencji kluczowych uczniów GRECJA 2024

To był pierwszy wyjazd naszej młodzieży na krótkoterminową mobilność uczniów
z sektora Edukacja Szkolna Programu Erasmus+ i od razu w silnym składzie! Do Grecji pojechało 30 uczniów wywodzących się z niemal wszystkich kierunków naszego technikum, a w roli opiekunów i mentorów towarzyszyło im czterech naszych nauczycieli. Co zmajstrowali? Świetny blog internetowy na temat przedsiębiorczości greckiego regionu Pieria!

Mobilność o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000141193 odbyła się w dniach 22.04 – 03.05.2024 roku i – dzięki dofinansowaniu z Programu Erasmus+ – nie wiązała się dla jej uczestników z żadnymi dodatkowymi kosztami. Uczniowie przebywali w hotelu
i współpracowali z grecką szkołą 4 Lyceum Katerini, wspólnie tworząc w dwóch językach wspomniany wyżej blog.

Efekty pracy uczestników mobilności można obejrzeć pod tym adresem: http://mobilnoscizsz1debica.pl/

Ja dotąd uczniowie naszej szkoły nie brali jeszcze udziału w międzynarodowych mobilnościach. W pierwszej celem było wzmocnienie kompetencji kluczowych, a przede wszystkim:

 • językowych
 • cyfrowych
 • społecznych
 • kulturowych
 • obywatelskich

Do projektu włączeni zostali również uczniowie o zmniejszonych szansach edukacyjnych,
a udział w mobilności miał być dla nich okazją na wyrównanie tych szans. Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem podeszli do realizacji programu wyjazdu, dobrze współpracowali
w grupach i z greckimi uczniami. Efektem tego są bardzo wartościowe informacje zamieszczone na blogu, z dbałością o jego estetykę i czytelność treści.

By zapewnić uczniom właściwe warunki do wzmocnienia wszystkich wymienionych wyżej kompetencji, program został oparty o przeświadczenie, że wiedza na temat przedsiębiorczości jest przydatna w każdym zawodzie. Formuła bloga pozwoliła uczniom bliżej poznać branżę turystyczną, będącą jedną z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki tego słonecznego kraju, a tym samym i kolebkę europejskiej cywilizacji.

Uczestnicy wzmacniali kompetencje na różne sposoby, uczestnicząc:

 • w wykładach związanych z tematyką mobilności,
 • warsztatach cyfrowych i związanych z tworzeniem treści w Internecie,
 • grach terenowych, które były okazją do wzmacniania umiejętności komunikowania się
  w j. angielskim,
 • zajęciach z greckimi uczniami, które miały nie tylko charakter edukacyjny, ale także integracyjny,
 • zwiedzając ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca Grecji.

Uczniowie przygotowując bloga poznali podstawowe narzędzia do tworzenia stron www, do obróbki zdjęć i wyszukiwania oraz weryfikowania informacji w Internecie. Dowiedzieli się również, jakie zasady odnoszą się do sposobu pisania i projektowania treści w Internecie.
A podczas ciekawego, realizowanego w weekend programu kulturowego zwiedzili Litochoro zwane „Greckim Zakopanem”, przeszli szlakiem górskim do malowniczych wodospadów oraz do Olympus National Park, popłynęli w rejs na wyspę Skiathos, a w Starym Panteleimonie zobaczyli ruiny zamku w Platamonas. Wizyta ta była okazją do zapoznania się z historią Grecji i Macedonii.

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie ocenili projekt bardzo pozytywnie. To dla nas znak, że warto otwierać naszą szkołę na międzynarodowe wyjazdy z obszaru edukacji szkolnej finansowane z funduszy Unii Europejskiej, bo sprawiają one, że rośnie w jej uczestnikach motywacja do nauki!

Wiesław Przybysz – koordynator projektu

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.