III miejsce spośród ponad 130 zawodników w Biegu Tropem Wilczym 1 marca w Strzyżowie na odcinku 1963m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) zajął osiemnastoletni dębiczanin Radosław Guzik (prywatnie piłkarz KS Wisłoka Dębica, tegoroczny maturzysta i miłośnik historii)
Lepsi od dębiczanina byli tylko drugi Konrad Dziedzic oraz zwycięzca Stanisław Jaźwiecki. Najszybszą wśród kobiet okazała się Kamila Zatorska, drugie miejsce zajęła Aleksandra Stodolak. Trzecie miejsce należało do Anny Ozgi. Pamiątkowe puchary dla pierwszych trzech miejsc w kategorii mężczyzn oraz kobiet wręczył burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa.
Każdy z uczestników otrzymał na mecie pamiątkowy medal z rąk młodziutkich członkiń Strzelca, którego członkowie również przygotowali pokaz musztry.
Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz trzeci, ale dopiero po raz pierwszy miał charakter ogólnopolski. Poza Strzyżowem bieg odbył się w 80 innych miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie, a także… na spacerniaku w Zakładzie Karnym w Gorzowie Wielkopolskim. Łącznie wzięło w nim udział około 20 000 biegaczy.
Celem projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat, czyli odkłamywanie historii i przybliżanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych i ich bezkarnych oprawców.
Data święta, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie metodą katyńską wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli to ludzie mocno związani z Rzeszowszczyzną: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.
Poza Radosławem Guzikiem w Biegu w Strzyżowie wzięło udział 8 innych biegaczy z naszego miasta: Batora Marcin, Depa Szymon, Falarz Mirosław, Guzik Damian, Knych Artur, Marć Damian, Szymalski Mariusz, Wołowiec Kamil.
Źródło:
UM Strzyżów
Galeria:
www.strzyzow.pl