Nie 180 osób do powołania Rady Osiedlowej, a 150 – taką propozycję wystosowała Komisja Prawno – Organizacyjna. Przewodniczący komisji Mateusz Cebula zorganizował konferencję prasową w Urzędzie Miejskim w Dębicy po zakończeniu V sesji Rady Miejskiej, aby opowiedzieć o proponowanych zmianach.
Na terenie miasta Dębicy funkcjonuje 11 osiedli, co przekłada się na możliwość utworzenia 11 Rad Osiedlowych. Cztery lata temu ilość osób biorących udział w wyborach wymaganych do powołania rady osiedla w pierwszej turze wynosiła 180, w drugiej 150. W tym roku, zaproponowano zmianę – w pierwszej turze ma to być 150 osób, w drugiej już 120.
„Tak wysokie limity przy głosowaniu spowodują, że w Dębicy nie powstaną rady osiedlowe” – mówili niektórzy radni i osiedlowi działacze.
Jednak obniżenie liczby osób, które będą musiały wziąć udział w wyborach aby powołać radę osiedlową to nie jedyne zmiany, które proponuje Komisja Prawno – Organizacyjna.
„Propozycja, oparta o dotychczasowy układ, zakłada powstanie 10 osiedli, zintegrowanych z podziałem na okręgi wyborcze, dzięki czemu osiedle będzie reprezentowane przez dwóch radnych, wyjątkiem jest Osiedle Słoneczne – będzie miało trzech radnych miejskich ze względu na objęcie trzech okręgów wyborczych i mieszkańcy będą mieli jasność, do kogo zwracać się ze swymi sprawami. Zreorganizowane osiedla będą miały też bardziej wyrównaną liczbę mieszkańców” – powiedział radny i przewodniczący Komisji Prawno – Organizacyjnej, Mateusz Cebula.
Projekt nowej uchwały zawiera utworzenie na terenie Dębicy 10 osiedli: Centrum, Gawrzyłowa – Mickiewicza, Kawęczyn – Pana Tadeusza, Kępa – Wolica, Krakowska – Południe, Krakowska – Północ, Rzeszowska – Południe, Rzeszowska – Północ, Słoneczne oraz Świętosława.
W ostatniej kadencji powstało jedynie 3 rady na 11 możliwych. Nowe zasady mają natomiast dwukrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo powstania nowych rad. Zmiany miałyby przyczynić się również do ujednolicenia liczby radnych reprezentujących wyborców. Obecnie liczba ta wynosi od 1 do 5 radnych.
Na konferencji prasowej z udziałem burmistrza miasta Mariusza Szewczyka i jego zastępcy Jarosława Śliwy, która odbyła się 3 marca 2015 roku, poruszony został temat budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski jest ściśle związany z funkcjonowaniem Rad Osiedlowych, bo to właśnie mieszkańcy reprezentowani przez rady będą w tego budżetu korzystać.
„Na pewno mieszkańcy będą mieć kwoty, o których będą decydować, jaka część ma iść na plac zabaw czy na drogę, na chodnik. Chcemy bardziej zaangażować mieszkańców miasta by decydowali o tym co chcieliby zrobić na własnych osiedlach. Budżet obywatelski będziemy sporządzać w marcu, wdrażanie planu tego budżetu zaczniemy w 2015 roku w kwietniu i budżet w 2016 roku będzie Pierwszym budżetem zawierającym zadania do realizacji zaproponowane przez mieszkańców” – powiedział Burmistrz Miasta Dębica, Mariusz Szewczyk.