Za nami kolejna już IV Noc z Andersenem, której celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowań czytelniczych. W tym roku odbyła się ona z 10/11 kwietnia pod hasłem „Podróżować to żyć”, a uczestnicy w ten magiczny wieczór wybrali się w podróż po Europie śladami Hansa Christiana Andersena. Gościem specjalnym spotkania był baśniopisarz, który opowiedział dzieciom o swoich pasjach, wśród których jedną z największych było podróżowanie jako sposób na poznawanie ludzi i świata, a także rozwijanie wyobraźni. Ponieważ odbyte przez niego podróże miały miejsce 180 lat temu zabraliśmy naszego gościa w ponowną wyprawę aby mógł zobaczyć jak wygląda Europa XXI wieku oczami małych turystów. Zanim jednak zamieniliśmy się wszyscy w podróżników wysłuchaliśmy pierwszą z baśni pt. „Stara Latarnia”, którą przeczytała Dyrektor ZSP Elżbieta Ulak.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od podzielenia się na grupy odpowiadające kolejno odwiedzanym przez nas krajom, a rozpoczęliśmy ją od Niemiec, byliśmy również we Francji, Szwecji, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, a jako ostatnią zwiedziliśmy Szwajcarię. W każdym z wymienionych krajów dzieci dowiedziały się o zabytkach, które warto tam zobaczyć, o przysmakach kulinarnych, które warto skosztować, a także o wielu innych ciekawostkach związanych z danym państwem. Cała podróż przeplatana była zabawą „Spóźniony turysta” gdzie przedstawiciele poszczególnych grup musieli w określonym czasie założyć na siebie jak najwięcej ubrań, które zabrali ze sobą w swojej walizce. Ponieważ żadna podróż nie może odbyć się bez wysyłania pocztówki również my przygotowaliśmy taka formę pozdrowień z każdego kraju, której adresatem był Hans Christian Andersen. Dalsza część wieczoru obfitowała w wiele zabaw grupowych takich jak „Baśniowy znaczek”, w której drużyny miały za zadanie odnalezienie, wśród wielu innych znaczków ten o tematyce baśniowej i odgadnięcie o jaką baśń chodzi, „ List w butelce” kiedy dzieci odczytywały wiadomość dotyczącą podróży zakodowaną specjalnym szyfrem, „Co to jest” zabawa polegająca na ułożeniu z rozsypanki definicji rzeczy, które są niezbędnym zestawem każdego podróżnika takich jak: aparat, przewodnik, kompas, mapa, „Podróżnicze bingo” sprawdzające wiedze na temat zwiedzanych krajów, „ W poszukiwaniu baśni”, w której drużyny musiały w ciemności odnaleźć na półce z innymi książkami baśnie Andersena, a następnie odczytać fragment jednej z nich i odgadnąć jej tytuł . Każdy z małych turystów miał szansę na wzmocnienie się w trakcie zabawy przez ciasteczka z pytaniem sprawdzającym znajomość baśni, a prawidłową odpowiedź wymienić na cukierka , a także przez wspólną kolację – pizza. Późnym wieczorem wszyscy uczestnicy zabawy wsiedli do „roztańczonego pociągu po Europie” i odtańczyli narodowe tańce europejskich krajów. Zmęczeni podróżnicy zasypiali przy dźwiękach gitary, na której zagrał im Pan Andersen.
Całą uroczystość uświetnili swoją obecnością goście, a wśród nich: Zastępca Wójta Gminy Żyraków Grzegorz Reguła, Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Maria Bodzioch, Przewodnicząca Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych Marzena Marzec, Dyrektor ZSP w Żyrakowie Elżbieta Ulak, Kierownik Posterunku Policji w Żyrakowie Paweł Prokop, Sołtys Żyrakowa Kazimiera Sak, Zarząd Stowarzyszenia „Razem zdziałamy więcej” Diana Wójcik i Aneta Ćwik, Prezes Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie Katarzyna Kania wraz z zarządem, nauczyciele ZSP w Żyrakowie, przyjaciele biblioteki oraz rodzice dzieci.
Rano niewyspani ale zadowoleni uczestnicy zjedli śniadanie oraz otrzymali pamiątkowe kartki od organizatorów Nocy z Andersenem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że odbyta przez nich podróż była niezapomnianą przygodą i odliczają dni do kolejnej baśniowej nocy.
Serdecznie dziękujemy sponsorom : Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, Piekarnia Kazimierz Szymaszek, Kograko – Grażyna i Krzysztof Kozak, HIT- POL – Anna Dziurgot, FHU DIKO – Kazimierz Rusin, Stowarzyszeniu „Razem Zdziałamy Więcej” za przekazanie jabłek z akcji „Życzliwość. Podaj dalej” oraz wszystkim gościom, którzy ufundowali cukierki dla dzieci.
źródło: http://bibliotekazyrakow.pl