Setki dębiczan oraz osób przyjezdnych odwiedziło Muzeum Regionalne w Dębicy podczas sobotniej Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się 16 maja. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć zarówno wystawy stałe, jak i wystawy czasowe przygotowane specjalnie z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów. Jak nietrudno się domyśleć wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się czołgi, wozy bojowe i śmigłowiec na które to eksponaty tylko tej nocy mogli bezkarnie się wspinać i zaglądać do ich wnętrza.
Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów na zwiedzających czekało wiele atrakcji poczynając od zewnętrznej wystawy Muzeum Regionalnego na której można było zobaczyć przede wszystkim militaria, przez stałą wystawę „Śladami rodzin Bergerów, Kantorów i Pendereckich” na której została zaprezentowana kultura ziemi dębickiej, po wystawę „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ziemi Dębickiej”. Wśród stałych wystaw zwiedzający mogli podziwiać także wystawę „Historia garnizonu dębickiego” ukazującą dzieje jednostek wojskowych na terenie Dębicy, od końca XVIII do początków XXI wieku oraz wystawę „Ziemia Dębicka w latach 1939-1944″.
Specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów zostały przygotowane dwie wystawy czasowe: „Dębica w filatelistyce” ukazująca dzieje miasta i jego mieszkańców zaklęte w lokalnych walorach filatelistycznych ( czynna do 3o września br.) oraz Stare Kino – ekspozycja utrzymana w klimacie lat 50-tych XX wieku.
Odwiedzający w sobotnią noc muzeum mieli okazję także zobaczyć dwie inne wystawy czasowe. Pierwsza z nich to „Bitwa gorlicka na ziemi dębickiej – maj 1915 r.” charakteryzująca się ciekawą aranżacją, unikatowymi artefaktami oraz wyjątkowymi, oryginalnymi zdjęciami sprzed stu lat. Druga z wystaw czasowych nosząca tytuł „Nie wszystek umrę… – cmentarze wojenne Galicji” i również tematycznie jest związana z okresem I wojny światowej. Na wystawie prezentowane są również fotografie pochodzące z początku ubiegłego stulecia. Wystawa czynna będzie do 31 października br.
Dębiczanie i goście z innych miejscowości bardzo licznie odwiedzili dębickie muzeum w sobotnią noc. „Było to dla nas bardzo miłe, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że trud pracowników naszego muzeum nie idzie na marne, skoro nasze wystawy i nasze pomysły cieszą się tak dużym zainteresowaniem” – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.
Ekspozycje udostępnione w muzeum obejrzały całe rodziny: rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami oraz młodzież. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy muzeum przeprowadzili konkurs plastyczny dla dzieci i dorosłych pod hasłem „Zaprojektuj znaczek i kartę pocztową Muzeum Regionalnego”. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone i wykorzystane jako materiały promujące muzeum.