W tym roku mija piętnaście lat od powstania w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy Muzeum Szkolnego. Inicjatorką jego powstania i opiekunem była zmarła w grudniu 2014 roku, kierująca szkolną biblioteką, Lidia Górka. Jak sama mówiła o muzeum: „(…) powstało z myślą o wszystkich absolwentach, którzy raz jeszcze chcą usiąść w starej szkolnej ławie i powspominać dawne lata, czasy, w których jedynym zmartwieniem były ślady atramentu na palcach”.
I właśnie stare, przedwojenne elementy wyposażenia: ławki, tablica, regały biblioteczne, pianino, pomoce dydaktyczne, które przetrwały do naszych czasów stały się muzealną ekspozycją przypominającą nie tylko o przeszło stuletniej historii szkoły ale mówiącej wiele o historii samej Dębicy i całego regionu. Do najciekawszych zbiorów Muzeum Szkolnego należą przede wszystkim archiwalia: liczne fotografie, pocztówki, szkolne świadectwa, dokumenty oraz liczący ponad 900 pozycji stary księgozbiór, pochodzący jeszcze z przedwojennej, szkolnej biblioteki.
Przez te kilkanaście lat swojego istnienia Muzeum Szkolne stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez młodzież z wielu podkarpackich szkół nie tylko w ramach lekcji bibliotecznych, ale także przy okazji różnorakich wystaw, sesji i konferencji naukowych. Rokrocznie odwiedzała je także przyjeżdżająca do dębickiego I LO na organizowane przez panią Ludmiłę Stelmach-Kołodziej spotkania, młodzież z Izraela.
15 czerwca 2015 roku odbędzie się rocznicowa sesja naukowa „Galicyjskie regionalizmy. Wokół muzeów szkolnych i ich roli w procesie dydaktycznym oraz promocyjnym”, w której udział wezmą: dr Maria Stinia oraz dr Tomasz Pudłocki z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, mgr Jakub Pawłowski z Muzeum Regionalnego w Lubeni oraz mgr Arkadiusz S. Więch z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat medialny nad sesją objęły: „Ziemia Dębicka” oraz „Podkarpacka Historia”.
Arkadiusz S. Więch