Cykl wakacyjnych imprez kulturalnych w naszym mieście zainauguruje niezwykłe wydarzenie artystyczne – spektakl „Pippi Pończoszanka”, łódzkiego Teatru Pinokio. 3 lipca br. przedstawienie zostanie wystawione w namiocie cyrkowym, który stanie na stadionie miejskim przy ul. Akademickiej. Towarzyszyć mu będą koncert zespołu Bura Kura oraz warsztaty artystyczne, adresowane do uczniów szkół podstawowych.
Pippi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów przemierza całą Polskę. Do kolejnych miejscowości przyjeżdża namiot cyrkowy, w którym spotkamy rudą dziewczynkę z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów. Pippi nie siedzi prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami.
Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.
Program:
2 lipca 2016 r. / Dom Kultury „Mors”, ul. Sportowa 28
15:00 – warsztaty: Jak zostać Pippi?
17:00 – finał warsztatów: parada uczestników
Dołącz do bandy Pippi Pończoszanki: wstąp do cyrku, zaciągnij się na piracki statek, zamieszkaj w Willi Śmiesznotce. W trakcie warsztatów przejdziesz prawdziwy trening, który wprowadzi Cię w świat Pippi. Pokażmy dorosłym, jak wygląda prawdziwa zabawa!
Warsztaty będą prowadzone w trzech grupach i zakończy je wspólna dziecięca parada.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy prosimy dokonywać u p. Dominiki Migoń pod nr tel. 510 394 981. Ilość miejsc ograniczona!
3 lipca 2016 r. / Stadion Miejski, ul. Akademicka
18:00 – namiot cyrkowy: spektakl „Pippi Pończoszanka” i koncert zespołu Bura Kura
Wstęp za wejściówkami, które można odebrać w DK „Mors”.
tekst „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren
w tłumaczeniu Agnieszki Hein i Magdy Godlewskiej
licencjodawca praw autorskich Astrid Lindgren: Agencja Dramatu i Teatru
reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje cyrkowe: Grupa CARNIVAL
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Pinokio w Łodzi
aktorzy:
Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Majewska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Ewa Wróblewska
cyrkowcy:
Mateusz Kownacki, Marzena Lesiak, Stanisław Madej
muzycy z zespołu Bura Kura:
Konrad Dworakowski, Piotr Frontczak, Łukasz Jerzykowski/Michał Nowak
Premiera przedstawienia miała miejsce: 6 lipca 2013 roku w Łodzi.
Projekt jest realizowany w ramach programu „Lato w teatrze”, składa się ze spektaklu „Pippi Pończoszanka” granego w namiocie cyrkowym, koncertu, parady oraz warsztatów artystycznych. Działania skierowane są do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów.
Twórcy spektaklu:
Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003-2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek; pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Od 2009 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru PINOKIO w Łodzi.
Marika Wojciechowska – absolwentka malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych oraz na ponad czterdziestu ekspozycjach zbiorowych. Tworzy scenografie do spektakli w Polsce i za granicą.
Piotr Klimek – kompozytor, wykładowca, producent muzyczny. Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (od 2003 roku doktor sztuk muzycznych w dziedzinie kompozycji). Od 1998 roku związany z Uniwersytetem Szczecińskim. Wykłada gościnnie także na innych uczelniach w Polsce i za granicą. Pisze muzykę chóralną, elektroniczną, kameralną, symfoniczną oraz teatralną. Współtworzył ponad osiemdziesiąt realizacji scenicznych.
Teatr PINOKIO w Łodzi istnieje od 1945 roku. W jego repertuarze są przedstawienia dla widzów w każdym wieku: najnajów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Teatr działa aktywnie w zakresie animacji oraz pedagogiki teatralnej; w ofercie obok spektakli znajdują się także warsztaty, ferie, festiwale, koncerty, programy edukacyjne. Więcej informacji na temat działalności teatru znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie realizuje projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Instytut tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatralnej. Jednym z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego z tej dziedziny jest program „Lato w teatrze”, w ramach którego od siedmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Program został zainicjowany i jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.