Od 1 września 2016 r. Miejskie Gimnazjum nr 4 mieszczące się przy ul. Wyrobka zmienia nazwę na Miejskie Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dębicy. W szkole uczniowie będą z wybranych przedmiotów – historii i geografii uczyć się w dwóch językach: polskim i angielskim. Decyzję w sprawie zmiany nazwy szkoły podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęli radni.
Z wnioskiem o zmianę nazwy szkoły zwrócił się do władz miasta dyrektor placówki. Pomysł został wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną MG nr 4 oraz Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Zmiana nazwy szkoły związana jest z utworzeniem od 1 września br. oddziału dwujęzycznego w klasie pierwszej w celu poszerzenia oferty programowej szkoły oraz zwiększenia zainteresowania absolwentów szkół podstawowych kontynuacją edukacji w MG nr 4. W uruchomionym oddziale dwujęzycznym przynajmniej dwa zajęcia edukacyjne (z wyjątkiem j. polskiego – części historii dotyczącej historii Polski oraz geografii dotyczącej geografii Polski) odbywały będą się w języku polskim i angielskim.
„W założeniu stworzenia oddziału dwujęzycznego jest umożliwienie młodzieży, która szczególnie interesuje się językiem angielskim i chce rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie nauki nie tylko samego języka angielskiego w poszerzonym zakresie, ale także nauki dwóch innych przedmiotów w języku angielskim” – mówi Andrzej Czudecki, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dębicy.
Jak podkreśla dyrektor placówki oferta klasy dwujęzycznej w MG 4 jest skierowana do wszystkich szóstoklasistów z terenu Dębicy, którzy chcieliby uczyć się w takiej właśnie klasie. Ponadto gimnazjum oferuje naukę w klasach ogólnych oraz klasach z możliwością poszerzenia zakresu wiedzy i umiejętności z przedmiotów ścisłych ( matematyka, fizyka, informatyka) oraz z przedmiotów humanistycznych (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie). Gimnazjum proponuje także realizację indywidualnych programów nauczania z jednego lub kilku przedmiotów, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Lubów sportowych oraz korzystanie z licznych, działających w szkole kół przedmiotowych.