13 października w Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyła się sesja popularnonaukowa „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki ziemi dębickiej na przestrzeni wieków” pod honorowym patronatem ks. bp Andrzeja Jeża połączona z wystawą pod tym samym tytułem, która o godz. 13.00 została oficjalnie otwarta w Muzeum Regionalnym w Dębicy. W konferencji i otwarciu wystawy obok licznej reprezentacji dębickiego duchowieństwa i przedstawicieli samorządu uczestniczył biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz.
Zgromadzeni w sali sesyjnej dębickiego ratusza uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać czterech wykładów poświęconych historii kościołów, parafii i duchowieństwa na ziemi dębickiej na przestrzeni wieków. W gronie prelegentów znaleźli się: siostra dr Agnieszka Skrzypek, ks. dr Grzegorz Baran, ks. Sebastian Musiał natomiast wykład przygotowany przez ks. Pawła Nowaka odczytał Tomasz Czapla, kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy.
„Przygotowane przez znakomitych prelegentów wykłady poświęcone roli kościoła katolickiego i służebniczek dębickich w życiu społeczności lokalnej Dębicy na przestrzeni wieków oraz wystawa „Na fundamentach wiary”, którą dzisiaj będziemy mieli okazję zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Dębicy będą wyjątkową okazją do zapoznania się z niekwestionowanym wkładem tego środowiska w budowanie lokalnej wspólnoty i wspieraniem dębiczan w ich codziennym funkcjonowaniu na przestrzeni wieków” – powiedział witając przybyłych na konferencję gości burmistrz Mariusz Szewczyk.
Na zakończenie konferencji w Urzędzie Miejskim miała miejsce prezentacja książki Siostry Agnieszki Skrzypek „Służebniczki dębickie w diecezji tarnowskiej w latach 1891-1989”.
O godzinie 13.00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy nastąpiło otwarcie wystawy „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki na Ziemin dębickiej na przestrzeni wieków”. W trzech salach wystawienniczych dębickiego muzeum zostało zaprezentowanych kilkaset eksponatów które na czas wystawy zostały wypożyczone z dębickich parafii i zgromadzeń zakonnych działających na terenie powiatu dębickiego. Wśród eksponatów znalazły się m.in. ręcznie wyszywane ornaty, zdjęcia, dokumenty, naczynia liturgiczne, stroje ludowe konfesjonał, suknia ślubna, kołyska, figury Chrystusa Frasobliwego czy obrazy z wizerunkami świętych zdobiące domy dębiczan przed laty.
Organizatorami konferencji i współtwórcami wystawy byli: Muzeum Regionalne w Dębicy, Burmistrz Miasta Dębicy, Parafia Św. Jadwigi w Dębicy, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, Muzeum Regionalne w Pilźnie. We współorganizację wydarzenia włączyli się także: Klasztor Ojców Karmelitów w Pilźnie, Parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Łękach Górnych, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, Parafia św. Mikołaja w Brzezinach, Muzeum i Archiwum I LO w Dębicy i Parafia Wniebowzięcia NMP w Przecławiu.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Dębicy do końca marca 2017 roku.