Do 16 listopada 2016r. w Doku Kultury w Pustkowie-Osiedlu można było zwiedzać wystawę broni białej oraz broni strzeleckiej z okresu od XVIII do XX wieku. Ekspozycja uzbrojenia została otwarta podczas Wieczornicy 10 listopada. Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości kolekcjonera i pasjonata Pana Adama Cypcarza. Wszystkie eksponaty pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Zbiory Pana Adama są niezwykle bogate, dzięki czemu mogliśmy oglądać zarówno pruskie szable kawalerii z 1811r., szable francuskich oficerów piechoty z 1855 r., kultowe napoleońskie szable grenadierów, szabla oficerska z okresu Księstwa Warszawskiego w komplecie z pasem oficerskim i dokumentem nadania z podpisem Księcia, Józefa Poniatowskiego, bogato zdobioną XIX-wieczną broń czarnoprochowa, szable oficerską sił lądowych Wermachtu, aż po kultowe kałasznikowy, polskie mausery czy radzieckie karabiny maszynowe i wiele innych unikatowych narzędzi walki.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzały ją również zorganizowane grupy uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pustkowie-Osiedlu, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu, a nawet przedszkolaki. Nie było mowy o biernym oglądaniu eksponatów. Przez cały czas trwania wystawy na przybyłych czekał właściciel kolekcji. Z niebywałą pasją dzielił się wiedzą na temat prezentowanej broni. Chętnie opowiadając o jej historii, specyfice i ciekawostkach z nimi związanych.
Kierujemy serdecznie podziękowania dla Pana Adama Cypcarza nie tylko za umożliwienie zorganizowania tej ekspozycji, ale również za poświęcony czas i zaangażowanie w jej realizację.
Natalia Węgrzyn