W dębickim starostwie zmagali się wczoraj najlepsi mówcy ze szkół średnich. W IV Powiatowym Turnieju Debat Oksfordzkich zwycięzcami okazali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, czyli popularnego „Kwiatka”.
Jednym z tematów, którym zajęli się uczestnicy debaty było zagadnienie „Czy polityk, który nie dotrzymał obietnic wyborczych powinien mieć zakaz kandydowania w kolejnych wyborach na to samo stanowisko ?” Argumentom „za” i „przeciw” bacznie przysłuchiwał się obecny podczas turnieju, członek jury poseł Zdzisław Gawlik. Polityk wysoko oceniał poziom uczestników debaty jak i sam pomysł jej zorganizowania.
– Organizacja tego typu zmagań to fantastyczna rzecz – uważa poseł Gawlik. Młodzi ludzie uczą się w ten sposób sztuki spierania się ze sobą, prezentowania argumentów aby przekonać stronę przeciwną do swojej racji, co jest rzeczą bezcenną. Innym efektem takich zmagań jest kształtowanie w ten sposób społeczeństwa obywatelskiego, które nie boi się zadawać pytań, a w razie potrzeby umie też obronić swoje stanowisko.
Dyskusja miała różny poziom, część uczestników była świetnie przygotowana do turnieju, dla części było to trudne wyzwanie. Swojego uznania dla wszystkich biorących w nim udział nie ukrywał gospodarz turnieju starosta Andrzej Reguła.
– To nie jest łatwa rzecz publicznie dyskutować na często niełatwe tematy – komentował występ uczestników starosta. Tym bardziej należą się słowa pochwały tym młodym osobom, które podjęły się tego wyzwania jak i ich opiekunom, którzy przygotowali ich do tych zmagań.
Również słów uznania pod adresem uczestników nie szczędził również Mateusz Pasek, wicestarosta powiatu dębickiego. – Obserwuję ten turniej od czterech lat, bardzo cieszy mnie rosnący z roku na rok poziom uczniów, którzy biorą udział w tych zmaganiach – mówi Mateusz Pasek. Wśród tych młodych ludzi z pewnością znajdą się przyszli radni, burmistrzowie czy wójtowie naszej Małej Ojczyzny. Umiejętność publicznego dyskutowania to przecież też ważna umiejętność ludzi sprawujących władzę. Świetnie, że tak wielu z nich uczy się tego w tak młodym wieku.
Uczestnicy dzisiejszej debaty zmagali się z kilkoma różnymi tematami. Oprócz tematu „politycznego” dyskutowano nad tym czy osoby pełnoletnie powinny mieć dostęp do broni palnej. W bardzo pomysłowy sposób zaprezentowała się podczas tej dyskusji uczennica II LO w Dębicy Anita Pustułka, która swoją wypowiedź poparła mocnym argumentem w postaci karabinu maszynowego, który na szczęście okazał się tylko plastikową repliką. Anita broniła tezy, że nie powinno być swobodnego dostępu do broni palnej. Karabin w jej rękach wzmacniał tylko wypowiadane przez nią słowa.
O tym, że oprócz argumentacji werbalnej ważna jest też prezentacja mówi Marta Czekaj, dyrektor II LO w Dębicy, które współorganizowało Debatę.
-W tego typu zmaganiach ważny jest też wygląd i ogólna prezentacja mówców – mówi Marta Czekaj. Słowa są ważne, ale wygląd, sposób wypowiadania to też bardzo istotne elementy tego typu zmagań jak i generalnie wystąpień publicznych.
Chyba z tego założenia wyszła zwycięska drużyna Zespołu Szkół nr w 2 Dębicy, która jako element charakteryzujący wybrała czarne okulary, świetnie wyróżniające ich z pośród innych uczestników. Ekipa była bardzo dobrze przygotowana do dyskusji, wypowiedzi były trafne i przemyślane nic więc dziwnego, że jury – w skład którego wchodzili: Zygmunt Żabicki, Zdzisław Gawlik, Tomasz Czapla, Maciej Małozięć, Agnieszka Majba -Pochwat, Anna Wilczyńska i Anna Gawlik – właśnie jej przyznało pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy a trzecie II LO w Dębicy. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Nagrody za debiut otrzymała też drużyna I LO, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Turnieju.