Wykład dr Arkadiusza Więcha pt. „I było getto w Dębicy…

2017_09_29_SzH_Arkadiusz_S_Wiech„Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania im. Heleny z Rejów Księżnej Jabłonowskiej działające przy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica zaprasza na kolejny wykład otwarty w ramach „Spotkań z Historią”.

Gościem i prelegentem wrześniowego „Spotkania z Historią” będzie dr Arkadiusz Stanisław Więch, doktor nauk humanistycznych.

Warto przypomnieć, że to właśnie dr Arkadiusz S. Więch w lutym 2013 roku zapoczątkował cykl „Spotkań z Historią”prelekcją zatytułowaną „Małomiasteczkowa codzienność mieszkańców Galicji i II RP na przykładzie Dębicy”. W swojej pracy doktorskiej pt. „Erazm Józef Jerzmanowski (1844-1909). Wynalazca–biznesmen-filantrop”, dr Arkadiusz S. Więch przybliżył postać tego wybitnego Polaka.
Jako historyk, pisarz, badacz historii społecznej, a także kulturoznawca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, napisał szereg artykułów i publikacji przybliżających historię regionalną, m.in. monografii pt. „Miasteczko Życie codzienne mieszkańców Dębicy w latach 1900-1939” oraz opracowania pt. „Tadeusz Gawryś (1881-1914). Wychowawca polskości.”. Ponadto był odpowiedzialny za opracowanie naukowe i wprowadzenie do „Sefer Dembitz – Księgi Dębicy” w tłumaczeniu Ireneusza Sochy. Z kolei inny tekst Arkadiusza S. Więcha, przedstawia dzieje miasta w okresie od drugiej połowy XIX w. po czasy współczesne w pracy zbiorowej pt.”Pruchnik. Studia z dziejów miasta i okolic”, pod red. Mariana Wolskiego. Na uwagę zasługują również takie pozycje jak”Prowincja Galicyjska. Wokół I wojny światowej. Konteksty, porównania, przykłady” pod redakcją Tomasza Pudłockiego i Arkadiusza S. Więcha (wtedy jeszcze magistra), czy czy artykuł pt. „Dębica w okresie Wielkiej Wojny”, który ukazał się w pierwszym numerze magazynu „Podkarpacka Historia”(Nr 1-2 styczeń-luty 2015). Czy niezwykle ciekawy artykuł zamieszczony w „Przemyskim Przeglądzie Kulturalnym” (Nr 34–35 2015), pt. „Sokrates Starynkiewicz i jego Warszawa” o przemianach cywilizacyjnych jakie zaszły w stolicy, dzięki emerytowanemu carskiemu generałowi, który obejmował swój urząd w 1875 roku.
Wykład Pana dr Arkadiusza S. Więcha pt. „I było getto w Dębicy…” odbędzie się w piątek 29 września 2017 r. o godzinie 18:00 w sali kinowej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu.
Wstęp wolny
ZAPRASZAMY”

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.