Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Markowej

Wzorem ubiegłych lat Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dołącza do obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień wszystkich muzealnych inicjatyw wyznaczono na 25 stycznia 2019 r. (piątek).

W ramach tegorocznych obchodów przygotowano:
Objazd studyjny „Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie”, podczas którego jego uczestnicy dowiedzą się o historii relacji polsko-żydowskich w Markowej i okolicy, o czasach okupacji niemieckiej w tym rejonie, a także, zgodnie z tematem głównym Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, o polskiej ludności, która niosła pomoc przedstawicielom żydowskiej społeczności. Objazd zakończy się na cmentarzu w Jagielle-Niechciałkach, gdzie uczestnicy oddadzą cześć pochowanym tam ofiarom Holokaustu.
Projekcję filmu dokumentalnego pt. „Ocaleni” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej powstałego dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Film prezentuje historię kilku osób, które dzięki Polakom przeżyły trudny czas Holokaustu.
Bezpłatne zwiedzanie muzealnej ekspozycji dla wszystkich, którzy tego dnia przybędą do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Dodatkowo od 25 stycznia 2019 r. w budynku Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” prezentowana będzie czasowa wystawa planszowa „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju/ On your soil I was destined to sing the song of your land”. Wystawa została przygotowana przez Zespół Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Plansze pokazują wywodzące się z Podkarpacia sławne postaci pochodzenia żydowskiego, m.in. Freda Zinnemanna, a także Sama Spiegela, Arthura Millera, czy Abrahama Brilla. Poza przypominaniem o bogactwie kulturowym naszego województwa i jego wkładzie w rozwój cywilizacyjny, wystawa promuje region jako świadomy potencjału własnego dziedzictwa. Wystawa eksponowana będzie do końca marca 2019 r.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.