– Pani Dyrektor jaki system kształcenia zawodowego Pani preferuje?
Oczywiście, że dualny. Uczniowie praktyczną naukę zawodu odbywają w zakładach pracy a wiadomości teoretyczne zdobywają w szkole. Jest to doskonały sposób przygotowania młodego człowieka do przyszłej pracy zawodowej w realnych warunkach. Podczas zajęć praktycznych, uczniowie poznają specyfikę pracy w zakładzie, doskonalą pod okiem doświadczonych fachowców swoje umiejętności oraz uczą się „dorosłego życia zawodowego”. Najbardziej zaangażowani, pod koniec etapu kształcenia słyszą słowa: Skończysz szkołę, masz u mnie pewną pracę”. Niejednokrotnie też zdarzają się przypadki , gdy pracodawcy dzwonią do mnie i składają oferty zatrudnienia dla najlepszych uczniów.
– Jaką ofertę szkoła przygotowała dla absolwentów szkół gimnazjalnych?
O, bardzo bogatą. Obejmuje ona kształcenie w 44 zawodach na 6 kierunkach: motoryzacyjnym, mechanicznym, budowlanym, spożywczym, usługowym i drzewnym.
Oferujemy swoim uczniom wyjazdy na staże do Hiszpanii i Niemiec w ramach projektów unijnych. Udział w wielu innych projektach kształcących osobowość i rozwijających umiejętności zawodowe. Możliwość uczestniczenia w zagranicznych i krajowych wycieczkach edukacyjnych. Dajemy uczniom możliwość rozwoju talentów tanecznych, muzycznych, wokalnych i plastycznych, naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego. Stwarzamy możliwość udziału w licznych konkursach zarówno na szczeblach lokalnych jak i ogólnopolskich, promując w ten sposób umiejętności praktyczne uczniów.
– Co uzyskuje absolwent po ukończeniu waszej szkoły?
Po ukończeniu szkoły nasi pracownicy młodociani ( bo taki jest ich status w trakcie kształcenia) zdają tylko jeden egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe- jest to egzamin czeladniczy. Zdobywają również Europass- suplement, Europass-cv oraz Europass-Mobilność. Uzyskując pełne kwalifikacje zawodowe mogą podjąć pracę lub założyć własną firmę. Mają możliwość kontynuacji dalszej nauki w Liceum Ogólnokształcącym, rozpoczynając wówczas naukę od drugiego roku. Po zdaniu egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na kursach zawodowych , uzyskują tytuł technika w danej specjalności . Mając średnie wykształcenie i pracując w swoim zawodzie mogą zdawać egzaminy mistrzowskie i dalej kontynuować naukę na studiach w myśl zasady: „ od montera do inżyniera”.
Nowością jest to, że od 1 września tego roku przy Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pilźnie będzie działać Liceum Ogólnokształcące dla
Dorosłych, w którym kształcenie będzie w systemie zaocznym lub eksternistycznym. Wszystko po to, aby umożliwić naszym absolwentom kontynuacje rozpoczętej już zawodowej ścieżki edukacyjnej.
– Co najbardziej z perspektywy prawie 5 lat kierowania przez Panią tą placówką dało największe zadowolenie?
No rzeczywiście czas mija bardzo szybko i już mija 5 rok naszej działalności. Rozpoczynaliśmy od 70 uczniów w pierwszym roku a obecnie mamy 220 uczniów, co w sytuacji niżu demograficznego jest nie lada osiągnięciem. Świadczy to o dużym zaufaniu jakim obdarzyli nas oraz pracodawców absolwenci gimnazjum i ich rodzice. Poza sukcesami w konkursach na szczeblu ogólnopolskim (a takie mieliśmy i mamy nadzieję , że jeszcze mieć będziemy) , bo chociażby ostatnio uczeń Mateusz Fedak zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego , udało nam się rozwinąć w szerszym wydaniu wolontariat w szkole. Zmotywowaliśmy uczniów do działalności na rzecz ludzi starszych, potrzebujących i chorych. W dzisiejszych czasach nabiera to szczególnego sensu ponieważ w gonitwie dnia codziennego często zapominamy o drugim człowieku. Poszerzyliśmy w dużym stopniu współpracę z pracodawcami. Na początku współpracowaliśmy z 25 zakładami pracy a obecnie mamy ich aż 70.
Poprzez liczne działania mogliśmy spełnić marzenia młodych ludzi. Mieli okazję do poznania krajów i stolic europejskich, poznać ich kulturę i obyczaje .Szczególnie jest nam miło gdy uczniowie – już absolwenci odwiedzają nas i miło wspominają pobyt w naszej szkole mówiąc „ wróciłbym się jeszcze raz do tej szkoły…”
-Pani Dyrektor prozę uchylić rąbka tajemnicy , jakie są najważniejsze plany na najbliższy czas?
Na pewno są to zadania wynikające z planu pracy szkoły a jest ich jeszcze sporo do zakończenia roku szkolnego, ale przede wszystkim chcemy się skupić nad przygotowaniem do nadania naszej placówce imienia Bł. Karoliny Kózkówny. Od początku swego istnienia czyli od 1 września 2009r szkoła nasza jest bezimienną i w bieżącym roku szkolnym z okazji 5-lecia szkoły podjęliśmy działania zmierzające do nadania placówce imienia. Nadanie Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pilźnie imienia pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych oraz będzie pomocą w kształceniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku. Stwarzać też będzie sposobność do pozytywnego utożsamiania się z nią. Realizując projekt patriotyczno- religijny „Z Bł. Karoliną Kózkówną- oczekujemy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.” Z tej okazji Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie ufundowała piękny sztandar, który będzie uczestniczył we wszystkich naszych podniosłych uroczystościach. W tym miejscu chciałam podziękować władzom Izby jako organowi prowadzącemu szkołę za współpracę i troskliwą opiekę o właściwą działalność całokształtu szkoły.