Sprawozdanie z XII Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych ”OGNIWKO 2016”
zorganizowanego przez Szkolne Koło Historyczno- Modelarskie „OGNIWKO”
działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy
w dniach 18-20. 03. 2016 r.
Tegoroczny konkurs, który wpisuje się w obchody 80- lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych zorganizowali i przeprowadzili członkowie SKHM „Ogniwko” działającego pod opieką panów Wojciecha Szerszenia i Artura Getlera przy szczególnej pomocy organizacyjno- menedżerskiej pani Joanny Mazurkiewicz oraz panów Janusza Chmiela i Jerzego Bieleckiego.
W konkursie wzięło udział 52 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Dębicy, Rzeszowa, Pełkinie, Leżajska, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Brzozów, Przysietnicy, Ropczyc, Żarnowca, Manasterza, Blizny, Przysietnicy, Woli Ocieckiej, Woli Wielkiej, Czarnej, Straszęcin, Krosna, Kamionki, . Wystawili oni ponad 180 modeli plastikowych i kartonowych. Jury w składzie: Panowie Eligiusz Szuty z Leżajska, Tomasz Januszewski z Rzeszowa oraz Jerzy Bielecki i Artur Getler z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych- osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans
w rywalizacji o miejsca na podium. Modele sklasyfikowane były w kategoriach: plastikowe
i kartonowe- pojazdy (bojowe i cywilne), samoloty, okręty, figurki, dioramy i budowle.
Równolegle z przeglądem modeli 19 marca odbył się konkurs historyczny dotyczący dziejów Polski i Polaków od X do XX w. W tym konkursie udział wzięło 4 uczniów. Ich prace oceniali pani Joanna Mazurkiewicz i pan Wojciech Szerszeń.
Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 220 replik kartonowych i plastikowych. W tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy uświetnili wystawę swoimi pracami.
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Docenienie pracy, wysiłku i pomysłowości modelarzy
w postaci nagród było możliwe dzięki sponsorom. W tym roku wsparli konkurs obejmując patronat i fundując nagrody: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK
w Dębicy, pan Senator RP Zdzisław Pupa, pan Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, państwo Jolanta i Leopold Szczyrkowie, pan Aleksander Truszczyński Prezes Tikkurila Polska S.A., pan Stanisław Leski właściciel firmy ABC, pan Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, pan Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, pan Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl a także pan Jerzy Bielecki i pan Kazimierz Siwula oraz tradycyjnie Powiat Dębicki na czele z panem Starostą Andrzejem Regułą, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. Ponadto
w sobotę 19 marca odbyły się warsztaty modelarskie dla najmłodszych, w których uczestniczyło 15 uczniów szkół podstawowych z Dębicy, Przysietnicy, Brzozowa i Leżajska. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi dotyczącymi malowania pędzlem w wykonaniu pana Artura Getlera. Tuż po jego prezentacji odbył się wykład poświęcony polskiej broni pancernej przygotowany przez pana Michała Zapłackiego. Obydwa spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę.
W dniu 20 marca ok. godz. 12.30 w obecności pana Posła na Sejm RP- Jana Warzechy, pana starosty Powiatu Dębickiego- Andrzeja Reguły, pani Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowegow Dębicy- Barbary Pelczar- Białek, Macieja Małozięcia, Maciej Małozięć, wiceprezesa Zarządu Okręgu Tarnów oraz sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK, gospodarz miejsca- dyrektor dębickiego „Ekonomika” pan Krzysztof Górecki oficjalnie rozpoczął podsumowanie XII MKMR „Ogniwko 2016”.
Wyniki XII Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2016” przedstawiają się następująco:
Kategoria: modele redukcyjne plastikowe
-
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f
szkoły podstawowe
I miejsce Kacper Fornek
II miejsce Zuzanna Janas
III ex aequo Michał Loda i Gabriel Janas
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Karol Jeleń
II miejsce Arkadiusz Cichoń
III miejsce Hubert Gromadzki
-
Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe, w tym s-f
szkoły podstawowe
I miejsce Bartosz Kielar
II miejsce Julia Szerszeń
III miejsce Bartosz Getler
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Jakub Perykasza
II miejsce Karol Lis
III miejsce Michał Słomiany
-
Pojazdy cywilne
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Jakub Słota
II miejsce Hubert Gromadzki
III miejsce Maksymilian Augustyn
-
Figurki
szkoły podstawowe
I miejsce Julia Szerszeń
II miejsce Bartosz Getler
III miejsce Maria Szela
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Hubert Gromadzki
II miejsce Jakub Perykasza
III miejsce Grzegorz Szerszeń
-
Dioramy
szkoły podstawowe
I miejsce Bartosz Kielar
II miejsce Bartosz Getler
III miejsce Maria Szela
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Hubert Gromadzki
II miejsce Maksymilian Szpiech
III miejsce Adrian Barwinski
Modele redukcyjne kartonowe
-
Pojazdy
szkoły podstawowe
I miejsce Wiktor Szajnowski
II miejsce Igor Chudzikiewicz
III miejsce ex aequo Wiktor Buczkowicz i Michał Wójcikiewicz
-
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f
szkoły podstawowe
I miejsce Natalia Śliwa
II miejsce Adam Szuty
II miejsce Mateusz Szałajko
-
Inne
szkoły podstawowe
I miejsce Igor Chudzikiewicz
II miejsce Michał Wójcikiewicz
III miejsce Nina Chudzikiewicz
W konkursie historycznym dotyczącym dziejów Polski i Polaków od X do XX w. udział wzięli: Jan Krzyżanowski, Maksymilian Szpiech, Przemysław Mazurkiewicz i Maciej Bąk.
Nagrody specjalne otrzymali:
Wyróżnienie Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK AK w Dębicy- Natalia Śliwa.
Puchar pana Senatora RP Zdzisława Pupy- Jakub Perekasza.
Wyróżnienia pana Posła Na Sejm RP Jana Warzechy- Anna Kurcz, Jakub Słota, Krzysztof Zajchowski, Dawid Szela i Bartosz Kielar.
Wyróżnienia IPN oddział w Rzeszowie za modele w barwach polskich: Zuzanna Janas, Karol Jeleń, Arkadiusz Cichoń, Bartosz Getler, Maksymilian Szpiech i Igor Chudzikiewicz.
Organizatorzy pragną szczególnie serdecznie podziękować wszystkim Sponsorom oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za otwartość, wsparcie i zrozumienie tej inicjatywy, która jak mają nadzieję przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży oraz propaguje alternatywę dla spędzania wolnego czasu i pomaga rozbudzać zainteresowania techniczne
i historyczne. Jednocześnie zapraszają na XIII MKMR w 2017 r.