Previous slide
Next slide

Dawny „Sokół”, dzisiejsza „Śnieżka” – czy wreszcie doczeka się remontu ?

Liczy sobie 104 lata i jest niestety w fatalnym stanie. Kiedyś budynek należący do  Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnie budynek Domu Kultury „Śnieżka”. Pojawia się szansa na gruntowny remont tego zabytkowego obiektu. Koszty tej inwestycji zostały oszacowane na 5,7 miliona złotych. Pierwszy krok do realizacji tej inwestycji został właśnie wykonany – radni miejscy wyrazili zgodę na renowację zabytkowej części DK Śnieżka i zabezpieczyli w budżecie na ten cel 1.3 miliona złotych.

Budynek w którym obecnie działa Dom Kultury „Śnieżka” został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w „Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe  akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku „Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r.  Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

Nie remontowany gruntownie od ponad 40 lat budynek „Śnieżki” właśnie ma szansę na taką, oszacowaną na 5,7 miliona złotych inwestycję. Podczas ostatniej, listopadowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na przystąpienie do realiacji projektu renowacji zabytkowej części Domu Kultury „Śnieżka” i zabezpieczeniu w budżecie miasta 1.3 miliona złotych na ten cel. O pozostałą, niezbędną do realizacji tej inwestycji, a przekraczającą kwotę 4,3 miliona złotych włądze miejskie Dębicy wnioskują do Zarządu Województwa Podkarpackiego, który w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przydziela fundusze m.in. na inwestycje w ochronę środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego na lata 2014-2020. Wniosek Miasta Dębicy w tym temacie został w listopadzie złożony i aktualnie miasto czeka na decyzję o umieszczeniu tej inwestycji na liście rankingowej i przyznaniu dofinansowania.

W ramach zaplanowanych prac mają zostać wykonane m.in.

  • prace konserwatorskie i restauratorskie w celu zachowania dziedzictwa kulturowego części zabytkowej budynku 'Śnieżki”, pracezabezpieczające budynek (osuszanie fundamentów, wykonanie izolacji poziomych ipionowychpiwnic, drenaż opaskowy wokół budynku)
  • ocieplenie budynku
  • przebudowa pomieszczeń między innymi sali kinowo-widowiskowej i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
  • budowa nowejklatki schodowej
    -dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych
  • wymiana instalacji wewnętrzynych,budowa nowej instalacji wentylacji mechanicznej
  • przebudowa infrastruktury technicznej
  • zagospodarowanie terenu niezabudowanego obok budynku

Władze wojewódzkie decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji mają podjąć do czerwca 2017 r.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.