Previous
Next

Region. Myślał, że rozmawia z księciem Dubaju, stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych

Mimo wielu kampanii społecznych i akcji informacyjnych prowadzonych również przez krakowskich policjantów nadal zdarza się, że osoby, przekazują obcym oszczędności swojego życia. Oszuści, wykorzystując tak zwaną metodę na legendę wyłudzają dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Kilka dni temu, 76-letni mieszkaniec Krakowa zgłosił policjantom, że został oszukany na znaczną kwotę pieniędzy. Jak wyjaśniał założył profil na jednym z portali internetowych, wówczas nawiązała z nim kontakt osoba, która podała się za „księcia, następcę tronu Dubaju”. W ten sposób rozpoczęła się pomiędzy mężczyznami korespondencja, a rzekomy książę po pewnym czasie zdobył zaufanie krakowianina.

W pewnym momencie ze strony nowego znajomego z egzotycznego kraju padła propozycja przekazania podarunku 76-latkowi. Prezentem miała być złota biżuteria oraz znaczna suma pieniędzy. Po kilku dniach „książę Dubaju” miał napisać mieszkańcowi Krakowa, że paczka z biżuterią i pieniędzmi została wysłana, jednak utknęła na granicy i wymagana jest opłata celna.

Tłumaczył, że jedyną możliwością by przesyłka wyruszyła w dalszą drogę jest uiszczenie tej opłaty. Przekazując numer konta namówił krakowianina do przelania na nie pieniędzy. Niczego nieświadomy 76-latek przelał na wskazane konto ponad 70 tysięcy złotych.

Senior w oczekiwaniu na przesyłkę pochwalił się znajomym o swojej nietypowej znajomości z następcą tronu Dubaju. Jego entuzjazm zgasł, gdy Ci uświadomili mu, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa.

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że intencje osoby trzeciej mogą być nieuczciwe, najlepiej porozmawiać o swoich wątpliwościach z bliskimi i nie działać pod wpływem emocji.
Warto również skontaktować się z Policją i powiadomić o próbie oszustwa.
(KWP w Krakowie / kp)

Ocena: 0/5 (0)

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.