Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Nie żyje Leszek Mikołajków, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata z Dębicy

19 marca 2024 roku w wieku 91 lat w Warszawie zmarł urodzony 4 lutego 1933 roku w Dębicy Leszek Mikołajków, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, syn Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów, którzy podczas II wojny światowej w swoim domu przy ul. Kościuszki w Dębicy ukrywali 13 – osobową żydowską rodzinę Reichów.

Leszek Mikołajków był pierwszym dzieckiem pielęgniarki Leokadii i lekarza Aleksandra Mikołajków. Miał młodszego brata  Andrzeja, z którym wychował się w domu pod adresem Kościuszki 248. Będąc dzieckiem transportował do dębickiego getta przygotowane przez rodziców dla społeczności zydowskiej paczki z lekarstwami i prowiantem.

Rodzina Mikołajkowów udzielała pomocy 13 członkom rodziny Reich, ukrywając ich łącznie przez blisko 2 lata. Kryjówką był strychu, piwnica i garaż kamienicy, która sąsiadowała z siedzibą gestapo. Leszek razem z bratem pomagał rodzicom ukrywać Reichów do zajęcia Dębicy przez  Armię Czerwoną  20 sierpnia 1944 r. Po wyzwoleniu ukrywani Reichowie wyemigrowali z Polski i osiedlili się w USA. Leszek Mikołajków przez kilkadziesiąt lat utrzymywał kontakt z potomkami Chaskiela Reicha i dotąd żyjącymi w USA i Jerozolimie uratowanymi.

25 lipca 1989 roku Leszek Mikołajków razem z bratem Andrzejem został uznany za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata . Wcześniej, w 1980 r. odznaczenie to zostało przyznane ich rodzicom, Leokadii oraz (pośmiertnie) Aleksandrowi Mikołajkowowi /biogram Leszka Mikołajkowa za sprawiedliwi.org.pl i wikipedia.pl/

Uroczystości pogrzebowe śp. Leszka Mikołajkowa odbyły się dzisiaj 3 kwietnia w Warszawie. Msza święta żałobna odprawiona została o godz. 11.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie, pogrzeb Sprawiedliwego odbył się na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.
Miasto Dębica podczas pożegnania Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata reprezentował burmistrz Mariusz Szewczyk.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.