Dzisiaj, 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Społeczność żydowska zamieszkiwała wszystkie miejscowości dzisiejszego powiatu dębickiego. Najliczniejsza grupa wyznawców judaizmu mieszkała w Dębicy. Bardzo wielu Żydów było mieszkańcami w Brzostku, Pilzna i Jodłowej.
Przed wojną w Dębicy mieszkało między 2300-2800 osób pochodzenia żydowskiego. Zdecydowaną większość z nich zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu, kilkuset zamordowano w getcie i na Wolicy. Z całej liczącej wspomniane 2300-2800 społeczności żydowskiej ocalało i po wojnie wróciło do Dębicy 51 osób.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są od 15 lat. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.
W latach ubiegłych obchody Dnia Pamięci i Ofiarach Holokaustu odbywały się m.in. w Dębicy, Pilźnie, Jodłowej i Brzostku.
Dębica i Jodłowa upamiętnią ofiary Holocaustu – ziemiadebicka.pl
W Dębicy i Pilźnie upamiętnią ofiary Holokaustu, w Brzostku zapomnieli – ziemiadebicka.pl