Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Zagłada Żydów w Dębicy” – wykład w ramach XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzisiaj, 29 stycznia 2020 r. (środa) o godz. 10.00 w DK „Śnieżka” rozpoczną się obchody XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dębica w obchody, które w tym roku rozpoczęły się na Podkarpaciu 2 stycznia włącza się po raz czwarty.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

Program uroczystości:  29 stycznia 2020 (środa)
Dom Kultury „Śnieżka”
godz. 10:00 Konferencja popularno-naukowa

  • Otwarcie sesji: Wystąpienie Burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka
  • Maciej Małozięć (Urząd Miejski w Dębicy),  Okupacja niemiecka w powiecie dębickim (zarys problematyki)
  • Dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN),  Zagłada Żydów w Dębicy

Zbiorowa mogiła w Dębicy przy ul. 23 Sierpnia
godz. 12:30 Uczczenie pamięci ok. 500 Żydów dębickich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. – złożenie kwiatów (Pomnik na Wolicy)
Patronat nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w Polsce, jako święto państwowe od 2005 roku w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.