NOC MUZEÓW – międzynarodowa impreza kulturalna polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii oraz wszelkich instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują wówczas specjalne, bezpłatne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty poczęstunki, warsztaty, zajęcia itp.
- Muzeum Regionalne w Pilźnie także przygotowało na tę noc specjalną ofertę. W pilźnieńskiej placówce jest to już X Jubileuszowa Noc Muzeów, przypadająca w roku 670-lecia lokacji miasta Pilzna.
– Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie w formie ekspozycji czasowej okresu największego rozkwitu kulturalnego Pilzna, przypadającego na lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia.
– Ważnym aspektem tegorocznej edycji Nocy Muzeum i przygotowywanej ekspozycji jest możliwość wykorzystania zabytkowej willi Szczeklików wraz z otaczającym ją ogrodem – willi, która przez dziesięciolecia związana była z najważniejszymi wydarzeniami z historii Pilzna. Zainicjowanych w niej zostało wiele cennych koncepcji społecznych i kulturalnych, m. in. założenie Towarzystwa Mieszczańskiego „Jutrzenka”, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dom ten i jego rodzinę odwiedzali najznamienitsi pilźnianie – Tytus Budzisz Bujnowski, Ludwik Szwajkowski, Władysław Szczurkiewicz, Aleksander Radoniewicz a nawet hr. Mikołaj Rey z Przyborowia.
Te właśnie inicjatywy kulturalne z przeszłości miasta będą tematem przygotowywanej w jednym z pomieszczeń willi ekspozycji czasowej.
- PROGRAM NOCY MUZEÓW – 25 maja 2024 r.:
- godz. 16:00 wystawa plenerowa oraz warsztaty kreatywne dla najmłodszych pt. „Reksio – dodaj do ulubionych”
– wokół postaci sympatycznego pieska z dawnych dobranocek zbudowany zostanie program dla najmłodszych zwiedzających. Pracownik Muzeum Dobranocek w stroju Reksia prowadził będzie zajęcia warsztatowe do których wykorzystane zostaną różne materiały: folie animacyjne, pomoce tyflograficzne, maskotki. Do mini konkursów posłużą: skrzynka tajemnic, tablice z bohaterami dobranocek oraz Bajkowe Koło Fortuny, dodające rywalizacji dreszczyku emocji.
- godz. 18:00 „Dawny świat dobranocek”
– plenerowa projekcja bajek i kreskówek z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia towarzysząca wystawie planszowej.
- godz. 19:00 do 22:00 – otwarcie ekspozycji czasowej „Wspólne korzenie: kulturalne inicjatywy Pilzna w 20-leciu międzywojennym”
Ekspozycja prezentująca życie kulturalne mieszczan pilźnieńskich w okresie 20-lecia międzywojennego, które z chwilą odzyskania niepodległości zyskało w mieście zupełnie nowe, oblicze. Mieszczanie, złaknieni w okresie zaborów możliwości zrzeszania się, swobodnego wyrażania własnej kultury i historii, założyli w okresie międzywojnia bardzo wiele towarzystw społecznych, kulturalnych, charytatywnych oraz gospodarczych, które przełożyły się na niespotykany dotąd w historii miasta rozwój kulturalno – społeczny. Wśród najważniejszych inicjatyw wymienić należy powstanie Towarzystwa Muzycznego „Lutnia”, Towarzystwa Kulturalnego „Jutrzenka”, Towarzystwa Urzędniczego „Kasyno”, Teatr Amatorski, rozwój Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w wymiarze propagowania kultury i wiele innych inicjatyw pomniejszych, łączących mieszkańców Pilzna i okolicznych miejscowości.
- godz. 19:00 – 22:00 „Ogród Historii”
Wykorzystanie zielonego otoczenia willi Szczeklików do stworzenia klimatu, rautów i spotkań towarzyskich i tzw. „Garden party” mieszczan w 20-leciu międzywojennym.
– „fotobudka przeszłości” – możliwość wykonania fotografii w magicznie oświetlonym ogrodzie ze specjalną planszą fotograficzną.
– możliwość odpoczynku w towarzystwie muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX w.
- godz. 20:00 – 24:00
Możliwość zwiedzania ekspozycji stałych i wystawy czasowej w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie przy ul. Petrycego 8.
– „Pradzieje ziemi pilźnieńskiej”
– „Pilzno i ziemia pilźnieńska na przestrzeni wieków”
– „Portrecista Natury – pilźnieńskie w obrazach Stanisława Westwalewicza”
– ekspozycja czasowa: „Od partacza do bogacza – rzemieślnicy w dawnym Pilźnie”