25 kwietnia 2018 r. odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci. Oddanie hołdu i przywrócenie pamięci o tysiącach więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie stało się lokalną tradycją kultywowaną od wielu lat. Jest to także okazja do uczczenia pamięci wszystkich Rodaków, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o niepodległość Ojczyzny. Na te szczególne uroczystości przybyli więźniowie Pustkowskiego Obozu Pracy, których obecność ogromnie cenimy, gdyż z roku na rok jest ich wśród nas coraz mniej. Swoim przybyciem zaszczycili nas Stanisław Ładziak, Stanisław Szuro oraz po raz pierwszy przybył na uroczystości pan Kazimierz Rzucidło. Na Górze Śmierci zgromadzili się również przedstawiciele kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów RP, przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, reprezentujący władze zarówno na szczeblu ogólnopaństwowym jak i lokalnym. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli harcerze, a także poczty sztandarowe szkół regionu dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego. Po raz pierwszy zaprezentowały się Młodzieżowe Reprezentacyjne Drużyny OSP Gminy Dębica.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ks. dr hab. Kazimierz Talarek – proboszcz parafii Św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie. Po Mszy Świętej głos zabrał Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy pan Jacek Dymitrowski, który przede wszystkim podkreślił jak ważne jest przekazanie przyszłym pokoleniom prawdy historycznej o wydarzeniach, które miały miejsce na tych ziemiach. Następnie dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, którego tematem przewodnim był epizod więzienny Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Po części artystycznej odbył się Apel Pamięci prowadzony przez kompanię honorową 33 Batalionu Piechoty Lekkiej w Dębicy, na zakończenie którego oddano salwę honorową. Wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystościach podziękował przewodniczący Rady Gminy Dębica pan Piotr Żybura. Zwieńczeniem Uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci.
Oprawa muzyczna uroczystości została przygotowana przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gmina-Dębica oraz Chór Parafialny z Pustkowa – Osiedla.
Na zakończenie uroczystości przybyli goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej, która z tej okazji przygotowała wystawę czasową „Ucieczki więźniów z obozu”. Wystawa przedstawia historie więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, którzy zdołali z nich uciec. Obrazuje w jaki sposób tego dokonali. Opowiada o ucieczkach udanych ale również o szeregu następstw jakie niosła za sobą ucieczka nieudana. Szczególnie istotną częścią wystawy są pamiątki, pisemne wspomnienia oraz zdjęcia ze zbiorów rodzinnych więźniów, którym udało się uciec z obozu. Specjalnie przygotowana aranżacja oraz nagrania audio pozwalają na lepsze zobrazowanie losów więźniów przetrzymywanych i represjonowanych w niemieckich obozach pracy przymusowej w Pustkowie. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do kwietnia 2019 roku.
Organizatorami kwietniowych Uroczystości była Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica przy ścisłym współudziale Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta Ropczyce, Gminy Ostrów, Parafii pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.
źródło: Gmina Dębica