Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Czemu śmierdzi Grabinianka?

IMG_0553Od kilku lat mieszkańcy Głowaczowej i Grabin muszą zmagać się z nieznośnym smrodem. Śmierdzi w okolicach oczyszczalni ścieków w Głowaczowej oraz woda w Grabiniance na długości kilku kilometrów.
O tym, że to z pewnością oczyszczalnia zatruwa smrodem okolicę wiedzą mieszkańcy Głowaczowej i Grabin. Władze zdają się problemu nie dostrzegać.
Przed wybudowaniem oczyszczalni te rejony słynęły z krystalicznego powietrza. Wokół są lasy, w Grabiniance wędkarze łowili pstrągi – mówi jeden z mieszkańców Głowaczowej, pragnący zachować anonimowość. Niejednokrotnie smród od oczyszczalni jest tak wielki, że trudno wytrzymać. Zwłaszcza latem, gdy zbliża się wieczór i robi się chłodniej. Fetor jest straszny. Oczyszczalnię w Głowaczowej wybudowano kilka lat temu. Początkowo podłączono do niej mieszkańców Głowaczowej Przyborowa i niewielkiej części Grabin. W 2010 roku do sieci przyłączono pozostałą, znacznie większą, część Grabin i od tego czasu zaczęły się problemy. Śmierdzieć zaczęła również woda w rzece i to na odcinku nawet kilku kilometrów od oczyszczalni.
Grabinianka to “rzeka mojego dzieciństwa” – mówi piszący te słowa. Będąc dzieckiem kąpałem się w niej w lecie, łapałem ryby pstrągi, płocie, klenie. Kiedyś występowały tu również strzeble potokowe i raki. Dziś od rzeki niejednokrotnie ciągnie smród jak z szamba, dużym ryzykiem byłaby kąpiel latem w tej rzece. Rzeka śmierdzi okresowo w ciągu dnia. Największe nasilenie fetoru ma miejsce wieczorem, czyli w okresie zwiększonego zużycia wody w domach, a co za tym idzie zwiększonego napływu ścieków do oczyszczalni. Faktem jest, że wody w rzeczce śmierdzą daleko od samej oczyszczalni. Smród wyczuwalny jest w okolicach mostu drogowego w Grabinach na drodze ze Straszęcina do Chotowej. Może to dowodzić, że do rzeki okresowo są wpuszczane ścieki niedoczyszczone i to jest źródłem fetoru. Sytuacja ta trwa już kilka lat. Spokojnie, czyli że nie śmierdzi, bywa tylko podczas ostrych zim, gdy rzeka zamarznie. Ale teraz jest lato i smród jest niemiłosierny.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.