Previous
Next
Previous
Next

Region. Dostał mandat za spalanie gałęzi w przydomowym ogródku

Wczoraj wieczorem Policja w Chełmku otrzymała wiadomość, że ulica Krakowska w tej miejscowości jest bardzo zadymiona. Okazało się, że 46-latek postanowił spalić w przydomowym ogródku gałęzie pozostałe po obince drzew. Niestety, obecne prawo nie pozwala na spalanie odpadów zielonych w przydomowych ogródkach, polach lub działkach.

Wczoraj (18.09.2023) tuż po godzinie 20 Straż Pożarna i Policja otrzymały zgłoszenie dotyczące dużego zadymienia w rejonie ulicy Krakowskiej w Chełmku. W trakcie czynności na miejscu policjanci ustalili, że sprawcą zadymienia jest 46 – latek, który na posesji postanowił spalić gałęzie pozostałe po przycięciu drzew. Mężczyzna ugasił ognisko.

Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na niego mandat karny.  
Przypominamy, że gałęzie, suche liście czy skoszoną trawę zgodnie z prawem powinno się kompostować lub oddawać do recyklingu, a nie spalać. Zgodnie z ustawą o Odpadach osoba, która spala śmieci lub odpady zielone w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub też wysoką grzywną w przypadku skierowania sprawy do sądu.

Policjanci i strażacy przypominają, że zabrania się także wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 10.
Służby apelują również do osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie o niezwłoczną reakcję i powiadamianie służb pod numer alarmowy 112.
Źródło: Policja.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.