Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

W Dębicy uczczono Ofiary Golgoty Wschodu – ZDJĘCIA

Uroczystą mszą św. w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków w kościele św. Jadwigi rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Sybiraka. Po Eucharystii zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci na Cmentarz Wojskowy, gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny i złożono urnę z ziemią z cmentarza w Miednoje.

Sybiracy, związki kombatanckie, samorządowcy, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, młodzież i mieszkańcy Dębicy uczestniczyli w świecie Sybiraków, które obchodzone jest corocznie 17 września w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku i upamiętnia wszystkie Ofiary Golgoty Wschodu.

Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. dr Paweł Bogaczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi. Po niej zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci na Cmentarz Wojskowy pod Symboliczny Grób Sybiraka. Został tam odśpiewany Hymn Polski oraz Marsz Sybiraków. Odmówiona została także modlitwa za zmarłych. Głos zabrała również Maria Aktyl, prezes dębickiego Koła Związku Sybiraków.  

W krypcie Symbolicznego Grobu Sybiraka powtórnie złożono także urnę z ziemią z Cmentarza Wojennego w Miednoje. Wcześniejsza została skradziona przez nieznanych sprawców. Na cmentarzu odczytany został również apel pamięci, a żołnierze 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa oddali salwę honorową.
Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.