Dożynkowe świętowanie w Straszęcinie

Mieszkańcy Gminy Żyraków podziękowali za tegoroczne plony. Dożynki Gminne, które odbyły się 20 sierpnia 2023 r. w Straszęcinie były wierne tradycji, z uroczystą ceremonią i radosnym świętowaniem.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe z 13 sołectw Gminy Żyraków. Po mszy św. korowód dożynkowy przejechał na Plac Zespołu Szkół w Straszęcinie. Starostami tegorocznych dożynek byli : Wioleta Poproch i Mateusz Ferenc.

Dożynki to też czas radości i zabawy, dlatego też prowadzący Sywia Muciek i Wiktor Wójcik zaprosili na Biesiadę po Straszęcińsku. Barwne Widowisko „Dobronocka u Starosty” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „SWOJACY” z Wierzchosławic, Stowarzyszenie „Dla Zawierzbia” zainscenizowało pełna humoru „Rzepki” J. Tuwima, po nim wystąpił Gminny Zespół Artystyczny ”Po Naszemu”. Do późnych godzin wszyscy bawili się przy rytmach Grupy Muzycznej „SEKEND”.

Podczas wydarzenia zorganizowano wiele dodatkowych atrakcji. O strawę dla ciała zadbały: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej ze Straszęcina, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „WOLANKI” z Woli Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich „ZASOWIANKI” z Zasowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „BOBROWIANKI”. Ponadto można było podziwiać stoisko rękodzielnicze przygotowane przez Marię Kurpiel z Nagoszyna – Laureatkę Wojewódzkiego Konkursu „Piękno zamknięte w koronce”. W ramach stoiska były prezentowane prace Anny Gil, Eweliny Bystrek, Marii Sak, Marii Kurpiel i Janiny Muchowskiej. Powyższe stoiska zostały dofinansowane ze środków Partnerstwa dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomika-Nauka-Tradycja „PROWENT” Lokalnej Grupy Działania w Mielcu w ramach zadania „Stoiska promocyjne LGD PROWENT 2023”.

Z myślą o najmłodszych teren imprezy był dla nich zapełniony atrakcjami. Świetlice Wiejskie działające przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie przygotowały tematyczny Animacyjny Kącik pn. „Podkarpacka Chata Ludowa”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Wioska Zaginionych Zawodów, gdzie członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji z Gogołowa zaprezentowali dawne prace związane z „Narodzinami chleba”, a także ginące zawody. Ponadto były dmuchane zjeżdżalnie oraz przejażdżki konikami.

źródło: CiKP Żyraków

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.