Dziś Dzień Zaduszny w którym wspominamy tych którzy odeszli. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszło wielu zasłużonych ludzi ziemi dębickiej: samorządowców, działaczy społecznych, sportowców, kombatantów. Wspominamy tych, którzy odeszli między listopadem 2017 a październikiem 2018.
Marek Kamiński (ur. 1960)
Urodził się 3 czerwca 1960 roku w Złocieńcu. Był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej oraz Podyplomowych Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku lat ’90 zarządzał dębickim sportem i oświatą. Był dyrektorem Miejskiego Zarządu Oświaty i Kultury Fizycznej, później wiceburmistrzem Dębicy w okresie kiedy funkcję burmistrza pełnił Edward Brzostowski (2002 – 2006). Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i czynnie brał udział w budowie kompleksu obiektów sportowych na terenie Dębicy (basenu pływackiego, lodowiska i aquaparku). Później był także dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pustkowie – Osiedlu i pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, gdzie pełnił funkcję wicedyrektora departamentu edukacji, nauki i sportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. W ostatnich latach pracował na stanowisku dyrektora biura sportu i rekreacji Urzędu Miejskiego w Mielcu, był również głównym specjalistą do spraw sportu i rekreacji tego urzędu. Jego pasją był sport i lotnictwo.Zmarł 1 grudnia 2017 r.
ks. Adam Bartkowicz (ur. 1983)
Utonął 20 marca 2018 r. w Tanzanii ratując przyjaciela. Miał 35 lat. Pochodził z Dębicy. Do pracy na misjach przygotowywał się m.in. w Domu Formacji Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Później wyjechał na staż do Tanzanii. Studiował teologię w Kenii na Uniwersytecie Katolickim w Tangazie. W 2013 roku w Dębicy przyjął święcenia kapłańskie i ponownie został skierowany na misje do Tanzanii. W parafii Nyamanga pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus na wyspie Ukara pracował od trzech lat.Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
Jerzy Szczeklik (ur. 1939)
Znakomity kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych urodził się w Pilźnie. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Krakowie. Wywodzący się z Pilzna ród Szczeklików od trzech pokoleń osiągał duże osiągnięcia w zakresie medycyny, szczególnie zaś w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych. Jerzy Szczeklik pracował na Akademii Medycznej w Krakowie, I Klinice Chorób Wewnętrznych. Od 1989 r. był kierownikiem Kliniki Chorób Zawodowych, Kierownikiem Kliniki Toksykologicznej. Profesor Jerzy niezwykle kochał Pilzno, spędzał w nim każdy wolny czas, zamieszkując wówczas w domu rodzinnym przy ul. Węgierskiej, obecnie ul. Ks. Karola Szczeklika.
Wykazywał zainteresowanie życiem społeczeństwa i rozwoju miasta będą członkiem Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Chętnie służył pomocą lekarską każdemu potrzebującemu. Cechował się niezwykła skromnością, serdecznością i wysoką kulturą osobistą. Znany i ceniony jako lekarz nie tylko na terenie kraju, ale i świecie. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji, które przedstawione były również na kongresach międzynarodowych i publikowane w czasopismach międzynarodowych, takich jak: Lancet, New England Journal od Medicine, British Heart Journal. European Journal Cardiology. Pod jego opieką kilkunastu lekarzy uzyskało tytuł specjalisty, a kilku stopień doktora.
Henryk Białek (ur. 1973)
Sędzia piłkarski, organizator i uczestnik wielu turniejów piłkarskich, wielokrotny reprezentant Podkarpackiego Kolegium Sędziów w piłkarskich mistrzostwach Polski. Zmarł 18 stycznia w wieku 45 lat, został pochowany na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.
Bogusław Sygulski (ur. 1957)
Szachista, wielokrotny reprezentant Polski, międzynarodowy mistrz i instruktor gry w szachy. Był trenerem drużyny szachowej Hetman Pilzno. W roku 1985 wystąpił w finale mistrzostw Polski, zajmując w Gdyni VII miejsce. W tym samym roku zdobył w Kaliszu srebrny medal mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych oraz wywalczył tytuł mistrza Wojska Polskiego. W roku 1988 podzielił II miejsce w turnieju open w Gdyni oraz zwyciężył (wraz z Ryszardem Skrobkiem) w turnieju w Dębicy. Zmarł 18 grudnia 2017. Został pochowany na cmentarzu w Czarnej.
Stanisław Mikrut (ur. 1942)
Współtwórca Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka, Członek Rady Nadzorczej Spółki. Urodził się w Wiewiórce. Od 1984 roku zajmował się produkcją farb. Mała, rodzinna firma z biegiem lat urosła do jednej z największych firm zajmujących się produkcją farb w Polsce. Zmarł 8 marca 2018. Został pochowany na cmentarzu w Zawadzie.
Jerzy Matelowski (ur. 1942)
Wieloletni pracownik Stomilu, jeden z założycieli i wieloletni prezes Automobilklubu Stomil Dębica. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Zmarł 7 czerwca i został pochowany w Dębicy na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej
Artur Puszko (1953)
Urodził się w Dębicy we wrześniu 1958 r. Jego rodzice byli lekarzami : mama pediatrą, ojciec ginekologiem. Artur Puszko poszedł w ślady rodziców i ukończył Akademię Medyczną im. M. Kopernika w Krakowie. Po ukończeniu studiów swoją karierę zawodową związał z rodzinną Dębicą, gdzie pracował jako lekarz pediatra na oddziale dziecięcym dębickiego szpitala (1983-1991). Od 1991 do 2003 był dyrektorem szpitala w Dębicy. W 2004 roku objął stanowisko dyrektora szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i pełnił ją przez ostatnich 14 lat, do śmierci. W tym okresie nowosądecki szpital został rozbudowany: powstał szpitalny oddział ratunkowy z oddziałem anestezjologii oraz ośrodek onkologiczny z nowym budynkiem. Zmarł niespodziewanie 2 lutego w swoim domu w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
Grzegorz Matyfi (ur. 1950)
Propagator tenisa ziemnego, instruktor Polskiego Związku Narciarskiego, szefem sportu w jednostce wojskowej w Dębicy, założyciel Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego. Od początku lat ’90 prowadził w Dębicy firmę ski-tenis w które uczył narciarstwa i tenisa zimnego, organizator obozów narciarskich w Polsce i na Słowacji. Zmarł 25 czerwca, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorlicach.
Andrzej Holli (ur. 1956)
Bramkarz Klubu Sportowego „Wisłoka” w latach 1979 – 1989. Urodził się w 1956 roku. Był wychowankiem Kuźni Ustroń. Pierwsze kroki w karierze seniorskiej i poważnej piłce stawiał w pierwszoligowym ROW-ie Rybnik (1976). W 1979 roku przeszedł do Wisłoki Dębica, której barw bronił przez 10 lat. W tym czasie rozegrał w ekipie „Biało-Zielonych” około 300 meczów. Holli wystąpił w słynnym spotkaniu z Górnikiem Zabrze w 1/16 finału Pucharu Polski, zmieniając w 57. minucie Jerzego Podgórskiego.
Janina Mędrek (ur. 1932)
Urodzona 22.01.1932 r w Pawłowie (woj. Tarnopol) w dniu 10.02.1940 r została deportowana do m. Mucznia następnie Kriesty (obł. Archangielsk, rejon Tojma. Jesienią 1941 r przewieziona do Uzbekistanu m. Czakpaktiube. Ojciec Pani Janiny w tym czasie wstąpił do Armii gen. Andersa. Decyzją NKWD zostaje przewieziona do m. Kujuk w Kazachstanie. Tutaj zostaje umieszczona w Domu Dziecka dla Dzieci Polskich w Sajramie. Do Polski powraca w czerwcu 1946 roku. Przez wiele lat jest nauczycielką w Liceum w Pilżnie. Autorka książek o losie Polaków na Syberii. Członek Związku Sybiraków od chwili reaktywacji Związku – 1989 r, Wychowawca młodzieży, propagator historii i niedoli sybirackiej. Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Zesłańców Sybiru. Zmarła 4 lipca 2018, została pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
Jerzy Krupa (ur. 1930)
Żołnierz Armii Krajowej, członek “Armii Kresów”, działacz KPN i NSZZ “Solidarność”, wieloletni członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy oraz prezes Związku Inwalidów Wojennych w Dębicy. Zmarł 8 października w wieku 88 lat, pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Dębicy.