Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

FOTOREPORTAŻ cz. II – „Tych miasteczek nie ma już”

Było to dziewiętnaste już widowisko przygotowane przez dębickich artystów amatorów, wspieranych przez profesjonalistów i orkiestrę pod batutą Pawła Adamka. Inne niż wszystkie dotychczasowe, bo nawiązujące do historii naszego miasta jako sztetla – żydowskiego miasteczka jakich wiele było przed wojną w całej Polsce.

Takim miastem była przed II wojną Dębica w której społeczność żydowska stanowiła znaczący procent mieszkańców miasta. W 1939 roku na ogólną liczbę 14 555 mieszkańców narodowości żydowskiej było ponad 2.300 osób. Niemal całkowicie żydowskim miastem była natomiast Dębica w 1880 roku kiedy to na 3256 mieszkańców aż 2385 stanowili Żydzi. Ich obecność w Dębicy od roku 1765 znaczący sposób wpłynęła na rozwój miasta i jego charakter. W roku 660 lecia miasta wybór musicalu o tematyce żydowskiej „Tych miasteczek nie ma już” opartego na motywach „Skrzypka na dachu” oraz wierszy Słonimskiego, Osieckiej i Młynarskiego przypomina o historii Dębicy i jej dawnych mieszkańcach.
Aby dębicka publiczność mogła obejrzeć to wyjątkowe widowisko współpracowało ponad 190 osób, które przez wiele miesięcy przygotowywały ten musical.

„Przez niemal rok mamy okazję pracować nad wybitnymi dziełami muzyki operowej, a teraz także musicalowej. W jednym miejscu łączą się: zaangażowanie, pasja i zamiłowanie do muzyki, a ogniwem spajającym nas wszystkich, niezmiennie od niemal 20 lat, jest Pan Paweł Adamek. Nasza praca podzielona jest na kilka etapów: etapy początkowe, podczas których poszczególne grupy (soliści, chóry, orkiestra) zapoznają się ze swoimi partiami, udoskonalają je, a następnie, w późniejszym etapie, grupy te łączą się, wspólnie pracując nad jak najlepszym wykonaniem widowiska. Mamy do tego możliwość nie tylko w Dębicy, ale także podczas wyjazdów na zgrupowania operowe, odbywające się w Piwnicznej-Zdroju”- mówi koncertmistrz Aleksandra Pietrucha.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.