Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Odsłonięcie Tablicy Pamięci Bohaterów „Mechanika” z okresu II wojny światowej

8 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy odbyła się uroczystość z okazji odsłonięcia ściany pamięci z tablicą upamiętniającą nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy zginęli podczas okupacji hitlerowskiej. Tablica ta ufundowana została w 1991 roku przez Weteranów Armii Krajowej, z inicjatywy nauczyciela szkoły  Władysława Grycha.

W tym momencie została ona wyeksponowana w widocznym miejscu, tuż przy wejściu do szkoły.  Tablicę odsłonili: ksiądz proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego Antoni Bielak, starosta Powiatu Dębickiego  Andrzej Reguła, prezes firmy Ventor  Janusz Urbanik, prezes firmy Fryz  Adam Kostyra, radny miejski  Józef Sieradzki i  dyrektor Bożena Zielińska. Zebrani wysłuchali wystąpienia  dyrektor szkoły i w skupieniu odmówili modlitwę pod przewodnictwem księdza proboszcza Antoniego Bielaka, a następnie szkolny Zespół Muzyczny zaprezentował utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”. W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy 1w branżowej szkoły, którzy są pracownikami firm Fryz, Tabor i VENTOR oraz uczniowie klasy 2A technikum oraz 2f, którzy pod opieką pana Waldemara Czerneckiego i Bogdana Kochanowskiego przy wsparciu konserwatora pana Czesława Sokołowskiego wykonali ścianę, na której umieszczono pamiątkową tablicę.
Zaproszeni goście dokonali wpisów w księdze pamiątkowej na 100-lecie Niepodległości. Pani Dyrektor przekazała właścicielom firm panu Januszowi Urbanikowi i panu Adamowi Kostyrze umowy dotyczące współpracy zakładów pracy z Zespołem Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.

W specjalnej butelce za tablicą i murem pamiątkowym została umieszczona dla przyszłych pokoleń karta pamiątkowa o następującej treści:

TABLICA PAMIĘCI BOHATERÓW MECHANIKA Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Tablicę umieścili i mur zbudowali uczniowie klasy 2f (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie) w roku szkolnym 2018/2019.
Wykonawcy:
1. Klaudiusz Persak
2. Mateusz Bała
3. Szczepan Sroka
4. Adam Sroka
5. Krystian Czekański
6. Szymon Stan
7. Michał Książek
Prace zaplanował i murował wraz z uczniami mgr inż. Waldemar Czernecki.
Konstrukcje nośną tablicy z metalu wykonał mgr inż. Bogdan Kochanowski
w wykonaniu prac pomagał konserwator Pan Czesław Sokołowski.
Dyrektorem Szkoły w czasie Budowy była Pani mgr Bożena Zielińska.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia był mgr inż. Paweł Miłosz kierownik kształcenia praktycznego.
Tablicę na ścianie odsłonięto w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie.
Dębica, dnia 8 listopada 2018 roku

źródło: ZSZ nr 1 w Dębicy/Paweł Miłosz 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.